Herbaty czarne
Jak wiadomo właściwie przeprowadzony proces utleniania (zwany również oksydacją czy fermentacją), nadaje herbacie aromatu, smaku i intensywnej barwy. Czarna herbata dostała miano tej całkowicie sfermentowanej. Są różne metody obróbki, wszystko zależy od tego w jakim regionie herbata jest uprawiana. Jest jednak sześć podstawowych etapów, które mają miejsce przy każdej metodzie, a jest to:
- więdnięcie,
- zwijanie,
- fermentowanie,
- suszenie,
- sortowanie,
- pakowanie gotowego produktu
Parzenie czarnej herbaty, a właściwości
Ogromne znaczenie dla właściwości herbaty ma jej odpowiednie parzenie. Jeżeli chcesz napić się herbaty, która Cię pobudzi i da “kopa” do działania, zaparz herbatę przez dwie minuty. W tym czasie herbata uwalnia do wody największą dawkę kofeiny. Jeśli jednak chcesz wypić napar, który Cię uspokoi i odpręży, herbatę powinieneś parzyć od trzech do pięciu minut. Czas parzenia jest również uzależniony od innych czynników. Jednym z nich jest frakcja liścia, czyli im drobniejsze, tym krótszy czas parzenia. Dodatkowo liczy się też twardość wody, im twardsza woda tym dłuższy czas parzenia.
Właściwości czarnej herbaty
Czarna herbata zawiera duże stężenie flawonoidów - związków opóźniających procesy starzenia. Wychwycą one wolne rodniki tlenowe i zneutralizują ich działania. Jak wiadomo wolne rodniki, przyczyniają się do wielu chorób, uszkadzają komórki i przyśpieszają proces starzenia. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, powinieneś codziennie sięgnąć, przynajmniej po jedną filiżankę czarnej herbaty. Związki, które zawiera czarna herbata, również poprawiają kondycję skóry i spowalniają zachodzące w niej procesy starzenia, a to wszystko potwierdzają profesjonaliści z branży beauty. Dodatkowo herbata również pomoże na zatrucia, a to wszystko dzięki taninie, substancji wiążącej toksyny co czyni napar z czarnej herbaty, skuteczną odtrutką zatrucia. Ponadto napar ułatwia trawienie. Herbata jak już wspomnieliśmy dodaje energii, no i wzmacnia szkliwo naszych zębów i zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.