Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Arabica Timor Wschodni


Rodzaj mielenia

Wybierz opakowanie 15,50 100g
Ilość:
+ -
Produkt chwilowo niedostępny

Arabica Timor Wschodni

Arabica Timor Wschodni

Timor Wschodni to jeden z najbardziej tajemniczych zakątków na kawowej mapie świata. Niewielkie państwo, obdarzone licznymi tropikalnymi lasami i górskimi szczytami, znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej, na wyspie w Archipelagu Malajskim. Historia produkcji kawy w tym rejonie sięga lat 60. XIX w. Wtedy to na teren wyspy arabikę sprowadzili portugalscy kolonizatorzy. Kawa szybko stała się głównym produktem eksportowym kolonii. Burzliwe dzieje wyspy spowodowały jednak, że rozwój przemysłu kawowego został na wiele lat zahamowany. Dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Timor Wschodni, w 2002 r., kawa ponownie zaczęła zyskiwać na znaczeniu. Obecnie stanowi blisko 80% timorskiego eksportu. Państwo rocznie produkuje około 100 000 – 120 000 worków kawy. W kraju dominują niewielkie plantacje, o powierzchni 1-2 ha. Produkcją arabiki zajmuje się 44 000 gospodarstw.

Do głównych rejonów uprawy arabiki w Timorze Wschodnim należą: Maubesse, Aifu, Ermera, Liquica, Aileu i Ainaro. Kawowce w kraju rosną zwykle na wysokości 1000-1600 m n.p.m., w cieniu innych drzew. Na wyspie nie stosuje się nawozów sztucznych ani pestycydów, dlatego wytwarzana tu kawa jest ekologiczna. W Timorze Wschodnim notuje się wysokie temperatury i niskie opady deszczu. Ze względu na długą porę suchą i niezbyt żyzne gleby, plantatorzy otaczają swoje kawowce szczególną opieką. W kraju okres zbiorów przypada od maja do października. Arabika zbierana jest ręcznie. Timorska kawa przetwarzana jest metodą „na mokro” w nowoczesnych zakładach przetwórczych. Po obróbce poddawana jest suszeniu na słońcu.

Arabica Timor Wschodni pozwala poznać nieznane i intrygujące akcenty odległej wyspy. Kawowe spotkanie z timorską arabiką jest pełne zniewalającej słodyczy i przyjemnej łagodności. Kawa pozwala delektować się głębią czekolady i kakao. Doskonałą przeciwwagę dla jej delikatnych odcieni tworzą bardziej wyraziste, lekko pikantne, ziemiste tony. Arabica Timor Wschodni ożywiona jest także odrobiną cytrusowej kwasowości. Wokół kawy roztacza się wspaniały kakaowy aromat. Arabiki z Timoru Wschodniego warto spróbować również z powodu jej średniego, gładkiego body. Wyśmienicie smakuje z dodatkiem mleka, w tradycyjnym timorskim wydaniu.

 

Body (cielistość) – 3/5

Kwasowość – 2/5

Aromat – 3/5

KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.