Melisa
Już w średniowieczu wiedziano, że kubek herbatki z melisy to idealny sposób na skołatane nerwy i bezsenność. Melisa pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej gdzie rośnie najczęściej w wilgotniejszych i zacienionych miejscach. Obecnie jest powszechnie uprawiana w południowej i środkowej Europie. W Polsce znana i uprawiana już od dawna. Charakteryzuje się silnym, przyjemnym zapachem cytrynowym i lekko gorzkawym, korzennym smakiem pochodzącym z olejku eterycznego.
Napar z tej rośliny używany jest do zmniejszenia niepokoju i ułatwienia zasypiania. Badania prowadzone na Uniwersytecie Newcastle w Wielkiej Brytanii wykazały, że ochotnicy, którym podano dawkę 600 mg wyciągu z melisy, byli bardziej spokojni i zrównoważeni niż ci, którzy przyjęli placebo. Melisa działa uspokajająco w niektórych postaciach astmy, nerwicach, poprawia apetyt i trawienie. Jest też środkiem pobudzającym fizycznie i umysłowo. Znana jest poza tym ze swoich właściwości wzmacniających pamięć. Stosuje się ją w depresjach i bezsenności. Angielski uczony Thomas Cogan zalecał uczniom melisę jako codzienny napój. Twierdził, że napar z tego ziela „rozjaśnia w głowie, zwiększa zrozumienie i wyostrza pamięć”. Nie można jednak przesadzać, bo przyjmowanie jej w nadmiarze, może prowadzić do odczuwania zwiększonego niepokoju. Dlatego spożywanie melisy warto rozpocząć od mniejszej dawki i dopiero potem ewentualnie ją zwiększać. Melisę szczególnie poleca się osobom w podeszłym wieku.
Ziele melisy zawiera:
- olejki eteryczne (geraniol, linalol, cyrtonelol),
- garbniki,
- sole mineralne,
- kwasy organiczne (kawowy, ursolowy, chlorogenowy, oleanolowy),
- gorycze,
- żywice,
- śluzy,
- cukry,
- witaminę C,
- karoten.
DOBRA RADA: 1 łyżkę liści zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu.
Składniki: melisa liść cięty 100%
Kraj pochodzenia: Polska
Alergeny: produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, sezamu, gorczycy, SO2, soi, orzechów arachidowych oraz innych orzechów.
Sposób przechowywania: przechowywać w suchym miejscu i temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.