Lawenda
Charakterystyczny zapach lawendy ma działanie odprężające i uspokajające, o czym wiedziano już w starożytnym Rzymie. Prawdopodobnie jest to zasługa linalolu, związku chemicznego, który osłabia czynności ośrodkowego układu nerwowego. Kwiat lawendy to idealny środek uspakajający oraz ułatwiający zasypianie; w wielu krajach lawenda stosowana jest podczas zaburzeń snu, złego samopoczucia czy stresie. Bardzo popularne jest stosowanie kąpieli lub olejków lawendowych; we Francji zwykło się zaś stawiać bukiet lawendy w pokojach małych dzieci, by tym samym ułatwiać im zasypianie. Badania przeprowadzone na pacjentach gabinetów stomatologicznych wykazały, że ci z nich, którzy wdychali zapach lawendy w poczekalni, byli bardziej spokojni siedząc na fotelu dentystycznym. Jeśli więc chcesz ukoić swoje nerwy, ustaw wiązankę z gałązek tej rośliny w pokoju, w którym dużo przebywasz albo zaszyj jej suszone kwiaty w poduszce. Ułatwi to zasypianie i pomoże w odprężeniu się.
Lawenda pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie do dziś występuje masowo w stanie dzikim, na glebach wapiennych, zarastając wzgórza i polany. Uprawiana jest prawie we wszystkich krajach Europy o warunkach klimatycznych niezbyt ostrych, również w Polsce.
Sposób zaparzania: 2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Trzymać pod przykryciem 10 - 15 minut po czym odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.
Przeciwwskazania: alergia na lawendę
Składniki: kwiat lawendy 100%
Kwiaty lawendy zawierają: olejek eteryczny, a w nim linalol i geraniol, kwasy organiczne izowalerianowy, propionowy, kapronowy, maslowy), fitosterol, garbniki, kumarynę i sole mineralne.
Kraj pochodzenia: UE
Alergeny: produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, sezamu, gorczycy, SO2, soi, orzechów arachidowych oraz innych orzechów.
Sposób przechowywania: przechowywać w suchym miejscu i temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.