Arabica Java - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Zachwycająca bogactwem kulturowym Indonezja może poszczycić się równie różnorodną ofertą smakowitych kaw. Każda z należących do archipelagu wysp ma bowiem swój unikalny kawowy charakter. Początki uprawy arabiki w Indonezji są jednak nierozerwalnie związane z malowniczą Jawą. Pierwsze plantacje na jej terenie założyli Holendrzy na początku XVIII w. Wkrótce wyspa stała się głównym producentem kawy na rynku światowym. Obecnie Indonezja zajmuje czwarte miejsce na liście kawowych potentatów. Na terenie Jawy produkuje się przede wszystkim robustę. Jedynie 10% jawajskiej kawy stanowi niezwykle ceniona przez koneserów arabika.
Na Jawie najważniejszym kawowym rejonem jest, położony we wschodniej części wyspy, Djampit (Jampit). Znajdujące się tam rozległe plantacje należą do najstarszych na terenie całej Indonezji. Podczas gdy typowe gospodarstwa na wyspie mają 1-5 ha, największe posiadłości osiągają powierzchnie nawet ponad 500 ha. Arabica Java Jampit uprawiana jest na terenie płaskowyżu Ijen Plateau, będącego fragmentem kompleksu wulkanicznego. Jawajska kawa rośnie na wysokości około 750-1550 m n.p.m. Dzięki żyznej glebie i obfitym opadom deszczu może rozwijać się w doskonałych warunkach. Arabika na Jawie zbierana jest od lipca do września. Owoce najczęściej poddawane są obróbce "na mokro".
Arabica Java po uprażeniu to wspaniała propozycja dla wszystkich wielbicieli czekoladowej słodyczy w orientalnym wydaniu. Charakterystyczne – indonezyjskie – ziemiste akcenty nie pozbawiają jawajskiej kawy delikatności. Arabikę Javę warto poznać zwłaszcza od jej orzeźwiającej strony. Kawa zaskakuje zarówno subtelnymi, jak i bardziej wyrazistymi niuansami. Nutki cytrusów przeplatają się tutaj ze smakiem migdałów, miodu, a nawet śliwek. Bogactwo smaku podkreślone jest słodkawym, orzechowo-czekoladowym aromatem. Nie sposób nie docenić też dość ciężkiego, gładkiego ciała i łagodnej, przyjemnej kwasowość jawajskiej kawy. Pełnię wrażeń gwarantuje ponadto długie wykończenie z barwnym, ziołowym lub lekko pikantnym akcentem.
Body (cielistość): 4/5
Kwasowość: 2/5
Aromat: 3/5