Arabica Kenia AA - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Granicząca z kawową kolebką, położona we wschodniej Afryce, Kenia dość długo nie mogła cieszyć się własnym aromatycznym napojem. Kawa prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiła się na terenie państwa dopiero około 1900 roku. Mimo tak krótkiej historii uprawy arabiki w kraju to właśnie kenijska kawa uchodzi za jedną z najlepszych na całym świecie. Produkcją kawy w Kenii zajmuje się ponad 700 000 rodzin. Pojedyncze gospodarstwa są zwykle niewielkie (1-14 ha) i posiadają od 50 do 500 kawowców. Charakterystyczny dla kenijskiego rynku kawowego jest system aukcyjny, ustanowiony w latach 30. XX w. Dzięki cotygodniowym licytacjom jakość kawy przekłada się na jej cenę. Pozwala to wyróżnić spośród bogatej oferty najlepszą arabikę. Rocznie z Kenii eksportowane jest od 700 tys. do 1 miliona worków kawy.
W Kenii arabika uprawiana jest na wysokości około 1700-1800 m n.p.m. Do głównych kawowych rejonów należą płaskowyże położone w okolicach najwyższych gór Mount Kenya: Aberdare Range, Kisii, Nyanza, Bungoma, Nakuru i Kericho. Sekret smaku kenijskiej arabiki tkwi w wyjątkowych warunkach przyrodniczych, oddziałujących na rozwój kawowców. Dzięki kwaśnej glebie, optymalnej ilości słońca, okresowym opadom oraz rosnącym wokół drzewom awokado i orzecha arabika może rozwijać się w pełnej harmonii z naturą. W Kenii kwitnienie kawowców rozpoczyna się wraz z nadejściem pory deszczowej, czyli zazwyczaj w marcu/kwietniu oraz ponownie we wrześniu/październiku. Główny zbiór przepada na okres od listopada do grudnia. Dodatkowo owoce mogą być zbierane także od marca do lipca. Pozyskane wiśnie rolnicy dostarczają do centralnych młynów, gdzie są one najpierw ważone i sortowane, a następnie kierowane do obróbki. Kenijska arabika przetwarzana jest metodą „na mokro”. Arabica Kenia oznaczona symbolem AA odznacza się największym rozmiarem ziaren, a co za tym idzie – najwyższą zawartością olejków eterycznych.
Arabica Kenia AA to gwarancja bogatego smaku, przepełnionego mocnymi, soczystymi afrykańskimi akcentami. Intensywna, orzeźwiająca, a zarazem wyrafinowana – taka bez wątpienia jest kenijska kawa. Rozbudowany profil smakowy oferuje potężną mieszankę wrażeń. W kawie z Kenii można odnaleźć pobudzające tony trawy cytrynowej i owoców cytrusowych oraz jagodowe, jeżynowe i porzeczkowe niuanse. Wykwintny charakter kenijskiej arabice nadaje winny posmak. Cała kompozycja osnuta jest świeżym, kwiatowym aromatem. Arabikę Kenia AA warto docenić również za jej okrągłe, dość ciężkie body i wysoką kwasowość.
Body (cielistość): 4/5
Kwasowość: 5/5
Aromat: 4/5