Arabica Indie Monsooned Malabar - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Choć Indie są obecnie jednym z czołowych producentów wielu wysokogatunkowych kaw, uwaga smakoszy skupiona jest przede wszystkim na Monsooned Malabar. Unikalny charakter tej kawie nadała sama natura. Indyjska arabika jest bowiem dziełem monsunów. Niegdyś kawę z Indii do Europy transportowano na drewnianych żaglowcach. Cała podróż trwała od 4 do nawet 6 miesięcy. W tym czasie na arabikę oddziaływały monsunowe wiatry i deszcze oraz wilgotne oceaniczne powietrze. Zanim kawa przybyła do Europy zmieniła kolor na złocisty, nabrała głębokiego smaku i wyrazistego aromatu. W niepowtarzalnym napoju rozsmakowali się Europejczycy. By nie zatracić pierwotnych właściwości indyjskiej arabiki, producenci postanowili odtworzyć warunki, w jakich kawa nabierała swojej wyjątkowości. Obecnie monsunowa kawa uprawiana jest w rejonie Malabar, w południowo-zachodniej części kraju. Rocznie produkuje się tutaj około 6 tys. ton arabiki Indie Monsooned Malabar.
Indyjska kawa rośnie na wysokości około 1000-1500 m n.p.m. Jej zbiór przypada na okres od listopada do lutego. Owoce kawy poddawane są suszeniu na słońcu. Kolejnym elementem przygotowania indyjskiej arabiki jest staranna selekcja ziaren. Dopiero gdy nadejdzie pora monsunów, rozpoczyna się najważniejszy etap przetwarzania arabiki Indie Monsooned Malabar. W okresie od czerwca do września ziarna kawy, przechowywane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, wystawiane są na działanie wilgotnych wiatrów monsunowych płynących znad Morza Arabskiego. Proces „monsunowania” trwa na ogół od 12 do 16 tygodni. W tym czasie ziarna kawy chłoną wilgoć, zwiększają niemal dwukrotnie swoją objętość i zmieniają kolor na brązowawy. Głównym efektem „monsunowania” jest jednak wspaniały, głęboki smak indyjskiej arabiki.
Arabica Indie Monsooned Malabar po uprażeniu pozwala w domowym zaciszu poczuć niezwykłą siłę monsunów. Kawa intryguje swoim wyrazistym, pikantnym smakiem. Podczas degustacji warto dać się ponieść nutkom cynamonu, goździków, pieprzu czy kardamonu, by po chwili rozkoszować się różnymi odcieniami orzechów. Niewykluczone, że w indyjskiej arabice odkryjemy głębię ziemistych i drzewnych tonów. Kawy Indie Monsooned Malabar nie da się pomylić z żadną inną również za sprawą jej dymno-czekoladowego aromatu, pełnego, ciężkiego ciała i bardzo niskiej kwasowości. W indyjskiej arabice bez reszty zakochają się wielbiciele espresso.
Body (cielistość): 4/5
Kwasowość: 1/5
Aromat: 4/5