Arabica Peru SHB - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Peru to wyjątkowa kraina, w której żar tropików przenika się z górskim chłodem. Położone w zachodniej części Ameryki Południowej państwo słynie z bogactwa przyrodniczego i zróżnicowanych warunków klimatycznych. Główne regiony fizycznogeograficzne Peru to: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selva (dżungla). Peruwiańska arabika pochodzi z terenów łączących górskie krajobrazy z nieskazitelnymi wilgotnymi lasami Amazonii. Kawa pojawiła się w Peru już w XVIII w., ale początkowo sprzedawana była jedynie na rynku krajowym. Eksport zaczął dynamicznie rozwijać się dopiero w XX w., kiedy w kraju pojawiły się rozległe brytyjskie plantacje. W połowie XX w. duże ziemskie posiadłości zostały zastąpione przez niewielkie gospodarstwa, które obecnie produkują większość arabiki. W Peru uprawą kawy zajmuje się około 110 000-150 000 osób. Średnia wielkość gospodarstw wynosi 3 ha. Łącza powierzchnia plantacji to blisko 425 000 ha. Rocznie państwo eksportuje ponad 4 mln worków arabiki. Peru znajduje się obecnie w czołówce największych światowych producentów kawy, a jego udział w międzynarodowym rynku to 3%.
Najważniejsze kawowe zakątki Peru – Chanchamayo, Amazonas i San Martin – znajdują się na wschodnich zboczach Andów. Wilgotny równikowy klimat miesza się tam z zimnymi i suchymi górskimi wpływami. Średnie roczne temperatury oscylują w granicach 18-30 ℃, a opady dochodzą do 2000 mm. Kawa uprawiana jest głównie na wysokości 1000-1800 m n.p.m., na obszarach odznaczających się żyznymi glebami. Peruwiańska arabika to przede wszystkim typica (70%) i cattura (20%). W kraju nie brakuje upraw ekologicznych, które zajmują aż 90 000 ha. Sezon zbiorów w Peru przypada od czerwca do września. Owoce zbierane są ręcznie. Peruwiańska kawa przetwarzana jest metodą „na mokro”.
Arabica Peru po uprażeniu to idealna propozycja dla wielbicieli aromatycznych napojów, obdarzonych zarówno subtelnymi akcentami smakowymi, jak i orzeźwiającymi nutkami. Słodka łagodność peruwiańskiej kawy wspaniale łączy się z jej cytrusową kwasowością. Arabica Peru zachwyca orzechowymi i czekoladowymi tonami, ozdobionymi karmelowymi, waniliowymi i cynamonowymi detalami. Prawdziwe bogactwo kawy z Peru kryje się jednak w jej złożonym aromacie. Nad filiżanką unosi się zapach kwiatów, owoców i czekolady. Arabica Peru nie jest także pozbawiona lekkości, którą nadaje jej delikatne, gładkie body.
Body (cielistość) – 2/5
Kwasowość – 3/5
Aromat – 5/5