Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Robusta Indie Cherry - kawa zielona


Wybierz opakowanie 7,00 100g
Ilość:
+ -
Produkt chwilowo niedostępny

Robusta Indie Cherry - kawa zielona

Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Palenie kawy (prażenie) nadaje smak i aromat, który tak znamy i lubimy w filiżance czarnej kawy! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.

Indie znane są nie tylko z pysznej arabiki, ale również z wyśmienitej robusty. Obecnie stanowi ona aż 60% indyjskiej kawy. Produkcja robusty zaczęła rozwijać się w kraju na początku XX w. Rosnąca popularność tej kawy związana była z łatwością uprawy, dużą odpornością na choroby i wysoką wydajnością. Epidemia rdzy kawowej spowodowała, że robusta w Indiach zaczęła stopniowo wypierać arabikę. Aktualnie kraj produkuje rocznie ponad 5 mln worków tej kawy. Udział Indii w światowym rynku robusty to około 6%. Robusta Indie Cherry uznawana jest za jedną z najlepszych kaw tego gatunku na całym świecie.

Do głównych obszarów uprawy robusty w Indiach należą rejony Kerala i Karnataka. Kawa rośnie tam na wysokości 500-1000 m n.p.m. Kawowce znajdują się na terenach odpowiednio zacienionych. Na plantacjach zwykle towarzyszą im inne rośliny, m.in. banany, imbir, pieprz. Robusta w Indiach uprawiana jest na żyznych, lekko kwaśnych glebach (pH 6,0-6,5). Produkcji robusty sprzyja odpowiedni klimat – średnie temperatury w zakresie 23-28 ℃ i roczne opady rzędu 1200-2000 mm. Rolnicy dbają o zachowanie tradycyjnych właściwości kawy, dlatego indyjska robusta niezmiennie cechuje się bardzo dobrą jakością i charakterystycznym, jednolitym smakiem. Owoce kawy zbierane są w okresie od grudnia do lutego. Zbiór przeprowadzany jest ręcznie. Robusta Indie Cherry jest przetwarzana metodą naturalną, czyli „na sucho”.

Robusta Indie Cherry po uprażeniu to niezwykle pobudzająca propozycja dla wszystkich wielbicieli wyrazistych, orientalnych akcentów. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawa ta idealnie dodaje energii. Indyjska robusta pełna jest intensywnych nutek. Odnaleźć w niej można tony czekolady, kakao, orzechów, które wspaniale współgrają z ziołowymi i owocowymi niuansami. Cała kompozycja zwieńczona jest silnym gorzkawo-pikantnym odcieniem. Robusta Indie Cherry czaruje także mocnym aromatem przypraw. Indyjską kawę warto jednak poznać również od jej subtelnej strony. Niska kwasowość i pełne, aksamitne body sprawiają, że Robusta Indie Cherry potrafi niekiedy zachwycić swoim łagodnym obliczem.

Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość – 1/5
Aromat – 4/5

KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.