Arabica Gwatemala SHB - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Gwatemala nie bez powodu nazywana jest krajem wiecznej wiosny. Doskonałe warunki pogodowe panują tutaj niemal przez cały rok. Gospodarka Gwatemali opiera się przede wszystkim na rolnictwie, którego istotną częścią jest uprawa arabiki. Udział kawy w eksporcie produktów rolnych państwa wynosi aż 40%. Do niedawna Gwatemala była największym producentem aromatycznego napoju w całej Ameryce Środkowej. Kraj plasuje się też w pierwszej dziesiątce najważniejszych kawowych rejonów świata. W uprawę kawy zaangażowane jest tu blisko 500 000 osób. Rocznie w Gwatemali produkowane jest ponad 200 tys. ton arabiki. Około 90% kawy przeznaczane jest na eksport.
Historia arabiki Gwatemali sięga XVIII w., kiedy to kawę na teren państwa przywieźli europejscy misjonarze. Prawdziwy rozkwit produkcji arabiki przypada jednak dopiero na lata 60 XX w. Eksport kawy miał być dla rolników alternatywą wobec sprzedaży indygo, które straciło na znaczeniu ze względu na wynalezienie barwników syntetycznych. W Gwatemali uprawą arabiki zajmują się zarówno drobni gospodarze, jak i potężni plantatorzy. Wielkość plantacji jest więc dość zróżnicowana i wynosi od 1 do nawet 50 ha. Producentów kawy wspiera, założona w 1960 r., krajowa organizacja Anacafé (Asociacion Nacional del Café).
Na terenie Gwatemali znajdziemy wszystkie komponenty znakomitej kawy – tropikalny klimat, wulkaniczne gleby i liczne pasma górskie. Kraj odznacza się ponadto sporym zróżnicowaniem topograficznym i mikroklimatycznym. Pozwala to na wyodrębnienie kawowych rejonów o różnych profilach smakowych. Arabica Gwatemala SHB pochodzi głównie z centralnych obszarów kraju – Atitlan i Antigua. Oba regiony otoczone są wulkanami, które kształtują wyjątkowo profil uprawianej kawy. Plantacje arabiki znajdują się na wysokości 1350-1700 m n.p.m. Dzięki temu produkowana tu kawa zalicza się do grupy odznaczającej się najwyższą jakością – Strictly Hard Beans. W Gwatemali zbiór owoców odbywa się od grudnia do kwietnia. Zebrane wiśnie poddawane są obróbce "na mokro".
Arabica Gwatemala SHB po uprażeniu intryguje swoim tropikalnym aromatem i złożonym smakiem. Jej słodkawy, czekoladowo-orzechowy profil kryje wiele tajemnic. Warto odkryć w niej subtelne odcienie karmelu, cynamonu i cytrusów. Kawa Gwatemala SHB oczaruje nas dość wyrazistym, kwiatowo-owocowym aromatem. Dzięki pełnemu, gładkiemu body, przyjemnej kwasowości i pikantnym niuansom z pewnością długo nie zapomnimy gwatemalskiej przygody.
Body (cielistość): 4/5
Kwasowość: 2/5
Aromat: 3/5