Robusta Indie Monsooned AA
Kawa Robusta Indie Monsooned AA to wyjątkowa odmiana kawy pochodząca z Indii, znana ze swojego charakterystycznego procesu suszenia, nazywanego "Monsooning". Skrót "AA" odnosi się do klasyfikacji ziaren kawy, gdzie "AA" oznacza najwyższą jakość.
Proces Monsooning polega na eksponowaniu ziaren kawy na monsunowe warunki atmosferyczne, co powoduje ich dojrzewanie i specyficzny smak. Kawa ta charakteryzuje się wyjątkowym, mocnym smakiem, niską kwasowością i pełnym ciałem. Ziarna o klasyfikacji "AA" są wyselekcjonowane jako te o najwyższej jakości, co zapewnia jeszcze lepsze doznania smakowe.
Robusta Indie Monsooned to wspaniała kompozycja intensywnych, orientalnych detali otulona powiewem monsunów. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny i specyficznej goryczce indyjska robusta zachwyca mocnym charakterem. W jej czekoladowo-orzechowej bazie ukryte są pikantne akcenty przypraw. Kawa kusi też drzewnymi i ziemistymi nutkami. Warto rozkoszować się jej wyrazistym czekoladowym aromatem. Robusta Indie Monsooned wyróżnia się także niską kwasowością i gładkim, pełnym body. Nadaje się doskonale do przygotowania espresso ze sprężystą i trwałą pianką.
Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość – 1/5
Aromat – 4/5
Indie Monsooned to prawdziwa perła wśród azjatyckich kaw. Jej wyjątkowy charakter ukształtowały bowiem monsunowe wiatry. Dawniej indyjska kawa musiała przebyć długą i burzliwą podróż, by jej smakiem mogli cieszyć się Europejczycy. W czasie transportu drogą morską, trwającego od 4 do 6 miesięcy, kawa wystawiona była na działanie wilgotnego oceanicznego powietrza, monsunowych wiatrów i deszczów. Specyficzne uwarunkowania naturalne sprawiły, że nabrała złocistego koloru, intensywnego aromatu i złożonego smaku. Kawa, będąca dziełem monsunów, tak bardzo zachwyciła Europejczyków, że w Indiach zaczęto odwzorowywać warunki, w jakich powstała. Obecnie procesowi „monsunowania” poddaje się zarówno arabikę, jak i robustę. Kawa Indie Monsooned powstaje na wybrzeżu Malabar, usytuowanym w południowo-zachodniej części Indii, obejmującej najważniejsze kawowe rejony – Kerala i Karnataka.
Robusta stanowi aktualnie aż 60 % uprawianej w Indiach kawy. Dzięki dużej odporności na choroby i wytrzymałości na niesprzyjające warunki naturalne jest łatwiejsza w produkcji niż arabika. W Indiach robusta rośnie na wysokości 500 - 1000 m n.p.m. Uprawiana jest na lekko kwaśnym podłożu, zwykle w cieniu innych roślin. Zbiór owoców robusty przypada od listopada do lutego. Po starannej selekcji ziaren i suszeniu kawa przechowywana jest w specjalnych magazynach aż do początku pory monsunów. W okresie od czerwca do września ziarna przechodzą proces „monsunowania”, który trwa od 12 do 16 tygodni. W tym czasie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach ziarna wystawiane są na działanie wilgotnych wiatrów monsunowych płynących znad Morza Arabskiego. Efektem „monsunowania” jest kawa o wyjątkowo głębokim smaku.