Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Arabica Kuba Serrano Lavado


Rodzaj mielenia

Wybierz opakowanie 18,00 100g
Ilość:
+ -
Produkt chwilowo niedostępny

Arabica Kuba Serrano Lavado

Zapach cygara, rumu i kawy doskonale oddaje cały charaktery Kuby. Wyspa położona w Ameryce Środkowej, na obszarze Morza Karaibskiego, urzeka swoją wyrazistością. Na Kubie kawowe tradycje sięgają XVIII w. Arabika szybko wpisała się w kubański krajobraz, a jej produkcja stała się istotnym komponentem rolnictwa kraju. W latach 50. XX w. państwo eksportowało około 20 000 ton kawy. Po rewolucji kubańskiej i nacjonalizacji gospodarstw produkcja arabiki uległa znacznemu zahamowaniu. Obecnie przemysł kawowy na Kubie powoli się odradza. Rocznie państwo wytwarza około 100 000 – 130 000 worków kawy. Produkcją arabiki zajmują się przede wszystkim małe gospodarstwa rodzinne. Łączna powierzchnia uprawy kawy na Kubie to około 28 000 ha. Arabika zajmuje ważne miejsce w kulturze państwa, a jej degustacja stanowi obowiązkowy element spotkań towarzyskich i wypoczynku.

Jednym z najważniejszych rejonów uprawy arabiki na Kubie jest górzysty obszar Sierra Maestra, położony we wschodniej części wyspy. Szacuje się, że ponad 90 % kubańskiej kawy pochodzi właśnie z tego regionu. Na terenie Sierra Maestra kawowce mają zapewnione doskonałe warunki do rozwoju. Żyzne, zasobne w próchnicę, gleby, unikalny mikroklimat, idealna równowaga między słońcem i deszczem oraz strome górskie zbocza – to najważniejsze czynniki kształtujące kubańską kawę. Arabika na Kubie uprawiana jest na wysokości około 600 - 1800 m n.p.m. Ze względu na dobre warunki glebowe na plantacjach najczęściej nie stosuje się nawozów sztucznych, a na ponad 4000 ha uprawia się wyłącznie certyfikowaną kawę organiczną. Sezon zbiorów na Kubie przypada od września do stycznia. Dojrzałe owoce zbierane są ręcznie. Kubańska kawa przetwarzana jest metodą „na mokro”.

Arabica Kuba to moc gorących żywiołów utkwiona w jednej filiżance. Kawa ta z pewnością spodoba się wszystkim wielbicielom intensywnych smaków. Kubańska arabika to wspaniałe połączenie łagodnej słodyczy z wyrazistą pikanterią. Kawa czaruje nutkami przypraw, karmelu i orzechów. W jej aromacie ukryte są zarówno dymne akcenty kubańskich cygar, jak i czekoladowo-orzechowe subtelności. Po kubańską kawę warto sięgnąć również z powodu jej pełnego body i niskiej kwasowości. Kawa z Kuby najlepiej smakuje w postaci espresso oraz mokki.

Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość – 2/5
Aromat – 4/5

KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.