Nagietek
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) dzięki zdolności wiązania toksycznych związków przemiany materii przyczynia się do wzmacniania sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania wielu chorób, także nowotworowych. Działa bakteriobójczo przeciwzapalne,przyspiesza proces ziarnowania i gojenia ran ,działa także przeciwskurczowo. Surowcem leczniczym są całe, wysuszone koszyczki kwiatowe lub częściej płatki wyskubane z koszyczka,czyli kwiat języczkowy. Nagietek jest też szeroko stosowany w homeopatii w postaci maści i nalewek. Kwiaty nagietka zawierają: flawonoidy, karotenoidy, alkohole trójterpenowe, olejki eteryczne, kwasy organiczne (oleanowy, jabłkowy, salicylowy), żywice, śluzy, gorycze, fitoncydy, saponiny, witaminy (A, C i P), sole mineralne (dużo magnezu i manganu), garbniki i hormony.
Płatki nagietka chętnie dodawane są do herbaty i nalewek bo wzbogacają ich smak i właściwości zdrowotne. W wielu krajach m. in. w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Chinach i Japonii, spożywanie kwiatów lub ich pąków jest bardzo popularne. W Polsce zwyczaj ten jest ostatnio coraz bardziej modny. Dodatek płatków nagietka do sałatki, deseru, wypieków czy innej potrawy sprawia, że zamienia się ona w oryginalne, wykwintne danie. Stanowią ciekawy element smakowy i dekoracyjny, a przy tym są zdrowe i wzbogacają potrawę w sole mineralne.
Osoby z alergią i wrażliwe na nowe pokarmy powinny jedzenie kwiatów nagietka zaczynać od niewielkich ilości, pojedynczych sztuk.
DOBRA RADA: 1 łyżkę płatków nagietka zalać szklanka wrzątku, zostawić pod przykryciem na 10 minut, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki naparu.
Składniki: płatki nagietka 100%
Kraj pochodzenia: Polska
Alergeny: produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, sezamu, gorczycy, SO2, soi, orzechów arachidowych oraz innych orzechów.
Sposób przechowywania: przechowywać w suchym miejscu i temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.