Arabica Papua Nowa Gwinea
Papua-Nowa Gwinea to niezwykle tajemniczy zakątek, znajdujący się niemal na krańcu świat. Intrygujące kulturą i rajską przyrodą państwo położne jest w Oceanii, we wschodniej części Nowej Gwinei i na sąsiednich wyspach. Kawa prawdopodobnie pojawiła się w Papui-Nowej Gwinei w XIX w., za sprawą niemieckich i brytyjskich kolonistów. Komercyjna produkcja arabiki rozpoczęła się jednak dopiero w latach 20. XX w., gdy na terenie państwa pojawiła się odmiana Blue Mountain z Jamajki. Obecnie kawa stanowi jeden z czołowych produktów eksportowych Papui-Nowej Gwinei. Produkcją arabiki zajmuje się blisko 2,5 miliona osób. Przeważają niewielkie ogrody kawowe (1-2 ha), gdzie obok kawowców znajdują się inne rośliny użytkowe. Aż 85% kawy pochodzi od drobnych plantatorów. Łączna powierzchnia upraw arabiki w Papui-Nowej Gwinei to około 87 000 ha. Rocznie państwo wytwarza 100 000-800 000 worków kawy. Udział papuańskiej arabiki w światowym rynku to zaledwie 1%.
Arabika w Papui-Nowej Gwinei uprawiana jest głównie na terenach wyżynnych, na wysokości 1500-2000 m n.p.m. Do głównych kawowych rejonów kraju należą: Simbu, Eastern Highlands, Western Highlands, Morobe i East Sepik. Wilgotny, równikowy klimat i wulkaniczne gleby zapewniają kawowcom optymalne warunki do rozwoju. W Papui-Nowej Gwinei arabika najczęściej produkowana jest metodami ekologicznymi. Okres zbiorów przypada od kwietnia do września. Arabika zbierana jest ręcznie. Obróbka owoców odbywa się „na mokro”. Rygorystyczne standardy oceny kawy w kraju sprawiły, że obecnie arabika z Papui-Nowej Gwinei odznacza się bardzo dobrą jakością.
Arabica Papua Nowa Gwinea to gwarancja równikowego smaku przepełnionego zaskakującymi pierwotnymi i egzotycznymi niuansami. W bogatym profilu smakowym znaleźć można soczyste, czerwone owoce, wyraziste zioła i subtelne kwiaty. Nie brakuje też karmelowej, czekoladowej i orzechowej głębi. W papuańskiej arabice słodycz przeplata się z pikanterią, a delikatność z mocą. Całość okraszona jest cytrusowym aromatem z ziemistymi i drzewnymi akcentami. Zrównoważone body i umiarkowana kwasowość tworzą doskonałą kompozycję. Arabica Papua Nowa Gwinea idealnie sprawdzi się w espresso, cappuccino i latte.
Body (cielistość) – 3/5
Kwasowość – 3/5
Aromat – 4/5