Arabica Kopi Luwak
Najbardziej drogocenna, a przy tym niebywale oryginalna kawa, będąca marzeniem każdego konesera – tak można określić tylko Kopi Luwak. Wyjątkowa arabika produkowana jest głównie w Indonezji – na Sumatrze, Jawie, Bali i Sulawesi. Walory kawy nie są jednak związane z miejscem jej pochodzenia, lecz z niepowtarzalną metodą obróbki. Smak i aromat Kopi Luwak jest zasługą drapieżnego ssaka z rodziny wiwerowatych – łaskuna palmowego. Ważnym elementem naturalnej diety zwierzaka są owoce, które pozyskuje on m.in. z kawowych plantacji. Łaskun czerpie substancje odżywcze tylko z miąższu, a wydala niestrawione ziarna kawy. Wydobyte z odchodów zwierzaka ziarna po raz pierwszy postanowili wykorzystać indonezyjscy rolnicy w XVIII w. W czasie rządów holenderskich kolonizatorów nie mogli oni bowiem pozyskiwać owoców na własny użytek bezpośrednio z plantacji. Do przyrządzenia aromatycznego napoju zastosowali więc znalezione w odchodach łaskuna ziarna. W ten sposób odkryli wspaniały smak nietypowej kawy. Kopi Luwak szybko zaczęła zyskiwać popularność wśród Holendrów. Obecnie, ze względu na ograniczoną do około 500 kg rocznie produkcję, jest jedną z najbardziej poszukiwanych kaw na całym świecie.
W przypadku Kopi Luwak za zbiór owoców i ich właściwe przetworzenie odpowiada wyłącznie łaskun palmowy. Dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi powonienia zwierzak wyszukuje tylko najlepsze, w pełni dojrzałe wiśnie kawy. Cała obróbka owoców odbywa się natomiast w jego przewodzie pokarmowym. Enzymy trawienne rozkładają miąższ, a ponadto oddziałują na samo ziarno. W wyniku ich działania rozkładane są białka nadające kawie gorzki smak. Dzięki trawieniu i fermentacji w przewodzie pokarmowym łaskuna zmniejsza się też zawartość kofeiny i kwasowość kawy. Po upływie około 1,5 dnia ziarna, pokryte jeszcze pozostałościami miąższu, są wydalane przez zwierzaka. Za wykończenie dzieła łaskuna odpowiedzialni są lokalni rolnicy. Z dużą starannością wyszukują oni ziarna, a następnie myją je i suszą na słońcu.
Arabica Kopi Luwak to pełnia kawowej delikatności otulona niezapomnianym, wyrazistym aromatem. W kawowej słodyczy wyczuć można łagodne nutki czekolady i karmelu. Wspaniałą oprawę dla czystego, gładkiego smaku Kopi Luwak tworzy jej bogaty aromat z silnymi czekoladowymi akcentami. Jedyna w swoim rodzaju jest też konsystencja tej arabiki. Kopi Luwak zachwyca pełnym, ciężkim body, przypominającym syrop. Niska kwasowość i brak goryczy sprawiają, że kawa wyróżnia się unikalnym profilem smakowym. Kopi Luwak pozwala na nowo odkryć głębię kawowej przyjemności. To doskonała propozycja dla miłośników kawy poszukujących nieprzeciętnych smaków.
Body (cielistość) – 5/5
Kwasowość – 2/5
Aromat – 4/5