Rumianek
Rumianek jest najszerzej stosowaną i najlepiej udokumentowaną medycznie rośliną na świecie. Inhalacje z rumianku chronią przed katarem i ułatwiają oddychanie.
Naparem rumianku można płukać bolące gardło, co łagodzi dolegliwości i działa przeciwbakteryjnie. Wśród wielu jego zastosowań rumianku znajduje się także działanie uspokajające. Można go używać w stanach niepokoju, pobudzenia, histerii, nocnych koszmarów i bezsenności. Kolejną zaletą herbatki rumiankowej jest regulacja układu trawiennego. Pomaga w przypadku częstych kłopotów żołądkowych, zaparć i wzdęć. Dodatkowo napar z suszonych kwiatów zmniejsza skurcze jelit i wywołany nimi ból w dole brzucha. Dzięki zawartości substancji odkażających, chamazulenu i bisabololu, leczy stan zapalny. Wyciągi rumianku można stosować też zewnętrznie np. na twarz, do przemywania cery tłustej, łojotokowej i czerwonej, gdyż pomaga zwalczyć trądzik, wygładza i tonizuje.
Kwiaty rumianku chętnie dodawane są do herbaty i nalewek bo wzbogacają ich smak i właściwości zdrowotne. Ich dodatek do sałatki, deseru, wypieków czy innej potrawy sprawia, że zamienia się ona w oryginalne, wykwintne danie. Stanowią ciekawy element smakowy i dekoracyjny, a przy tym są zdrowe i wzbogacają potrawę w sole mineralne.
Właściwości rumianku:
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające
- przeciwskurczowe,
- przeciwbakteryjne, odkażające,
- przeciwuczuleniowe,
- wiatropędne,
- uspokajające,
- przeciwzakrzepowe,
- łagodzi objawy skórne,
Zastosowanie zewnętrzne rumianku:
- okłady z rumianku na problemy skórne, oparzenia słoneczne, trudno gojące się rany, zapaleniu spojówek,
- zapaleniu warg sromowych, zapaleniu gardła i dziąseł oraz obrzmieniu nóg. Wszystko powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
- Rumianek jest również używany w kosmetyce.
Zastosowanie wewnętrzne rumianku:
- W formie doustnej może pomóc w problemach z jelitami, skurczach żołądka oraz przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego i nerek.
- Może być pomocny w bolesnym miesiączkowaniu i problemach alergicznych, takich jak katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek.
Sposób zaparzania:
- napar do użytku wewnętrznego: 1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i parzyć 10 minut pod przykryciem. Przecedzić, pić 3 razy dziennie po 1 szklance.
- Do użycia zewnętrznego: można używać naparu przygotowanego w ten sam sposób.
Przeciwwskazania: nie stosować u osób uczulonych na rumianek.
Składniki: rumianek kwiat fix 100%
Kraj pochodzenia: Polska
Alergeny: produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, sezamu, gorczycy, SO2, soi, orzechów arachidowych oraz innych orzechów.
Sposób przechowywania: przechowywać w suchym miejscu i temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Pamiętaj, że przed zastosowaniem rumianku w celach leczniczych zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.