Arabica Salwador SHG - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
Słynący z wulkanów i górskich krajobrazów Salwador jest najmniejszym państwem Ameryki Środkowej. Mimo niewielkiej powierzchni kraj jest dobrze znany wszystkim miłośnikom kawy. To właśnie w Salwadorze można bowiem wciąż znaleźć tradycyjne odmiany arabiki, wyróżniające się nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Początki uprawy kawy w kraju sięgają XVIII w. Pierwotnie produkt wykorzystywany był jedynie na potrzeby mieszkańców Salwadoru. Szybko jednak zaczął zyskiwać na znaczeniu gospodarczym i już na początku XIX w. stał się podstawowym dobrem eksportowym Salwadoru. W kraju wytworzyła się dobrze zorganizowana sieć bogatych plantatorów, którzy kontrolowali kawowy rynek. Obecnie w Salwadorze istnieją zarówno duże posiadłości, jak i niewielkie gospodarstwa. Przeciętna wielkość plantacji wynosi 5-50 ha. Produkcją arabiki zajmuje się około 20 000 osób. Rocznie kraj wytwarza 500 000-600 000 worków kawy.
W Salwadorze uprawa arabiki wspaniale współgra z warunkami przyrodniczymi. Na terenie państwa znajduje się aż 61 wulkanów. Kawowce mogą więc rosnąć na wyjątkowo żyznym podłożu, utworzonym z popiołów i law wulkanicznych. Ich rozwojowi sprzyja też podrównikowy wilgotny klimat, ze średnimi rocznymi temperaturami 20-25 ℃ i opadami 1000-1500 mm. Jeśli dodamy do tego górzyste ukształtowanie terenu – mamy pewność, że Salwador to kraj kawy. Arabika SHG, odznaczająca się najwyższą jakością, uprawiana jest na wysokości 1200-1500 m n.p.m. Kawowce zwykle znajdują się w miejscach odpowiednio zacienionych. Do głównych kawowych rejonów Salwadoru należą: Alotepec Metapan, El Balsamo Quezaltepec, Tecapa Chinameca, Cacahuatique, Chicontepec, Apaneca Ilamatepec. Każdy obszar może poszczycić się unikalnym profilem smakowym arabiki. W Salwadorze sezon zbiorów trwa od listopada do kwietnia. Dominującą metodą przetwarzania jest obróbka „na mokro”.
Arabica Salwador SHG po uprażeniu to idealna harmonia delikatności, słodyczy i tropikalnego bogactwa. W kawie z Salwadoru łagodne tony karmelu, czekolady i miodu łączą się z nutkami jagód i cytrusów. Niezwykły smak wzbogacony jest subtelnym, ale wyjątkowo złożonym aromatem, w którym woń kwiatów i owoców miesza się wyrazistością przypraw. Arabica Salwador SHG to jednak przede wszystkim magia jedwabistej miękkości, okrągłego body i niskiej kwasowości. Kawa z Salwadoru smakuje wyśmienicie zwłaszcza jako espresso i mokka.
Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość – 2/5
Aromat – 3/5