Arabica Hawai Kona Extra Fancy - kawa zielona
Kawa zielona to surowe ziarna, które nie zostały wypalone. Polecane dla osób, które chcą samodzielnie zająć się tym procesem przetwarzania, zwanym również prażeniem. Proces wypalania nadaje kawie unikalny smak i aromat! Jest ono możliwe w domu, jednak wymaga dużej uwagi, precyzji i wiedzy. Zielone ziarna kawy są bardzo twarde i do mielenia wymagają specjalnego młynka.
W Stanach Zjednoczonych próżno szukać drugiej takiej krainy jak Hawaje. To nie tylko jedyny stan położony w całości na wyspach, ale również niezwykły kawowy zakątek. Archipelag słynie z tropikalnego klimatu i żyznych, wulkanicznych gleb – bez których nie byłoby doskonałej arabiki. Hawajska kawa jest obecnie nie lada atrakcją dla turystów. Jej wykwintnym smakiem delektują się także koneserzy na całym świecie.
Historia hawajskiej arabiki jest dość burzliwa, pełna spektakularnych wzlotów i upadów. Choć kawa trafiła na archipelag w pierwszej połowie XIX w., nie od razu stała się sztandarowym produktem Hawajów. Arabika długo nie mogła bowiem rywalizować z trzciną cukrową, której uprawa okazywała się bardziej opłacalna. Właśnie dlatego kawowym zagłębiem stanu został położony na zboczach wulkanów Hualālai i Mauna Loa, pagórkowaty rejon Kona, który nie nadawał się pod uprawę trzciny. Na jego terenie nic nie zakłóca rozwoju kawowców. Panuje tam idealna harmonia między wiatrem, deszczem i słońcem. W regionie Kona znajduje się około 650-700 plantacji kawowych. Zwykle są one niewielkie i osiągają powierzchnię 1-2 ha. Łącznie zajmują ponad 900 ha. Uprawą arabiki od pokoleń zajmują się tutaj całe rodziny. Wielu dzisiejszych plantatorów jest potomkami japońskich imigrantów, którzy zapoczątkowali produkcję hawajskiej kawy. Arabica Hawaje Fancy rośnie na wysokości około 200-900 m n.p.m. Główne zbiory przypadają na okres od lipca do grudnia, choć kawa może być zbierana praktycznie przez cały rok. W sezonie plantatorzy sięgają po owoce około 8 razy. Wiśnie zbierane są ręcznie i przetwarzane "na mokro". Wydobyte ziarna są moczone przez 8-18 godzin, a następnie suszone na słońcu przez około tydzień.
Arabica Hawaje Fancy po uprażeniu czaruje wysublimowanym smakiem. Łagodne odcienie arabiki Hawaje osnute są magią intensywnego aromatu. Prostota i delikatność kawy ujawnia się w jej subtelnych, słodkawych i jasnych tonach. W hawajskiej arabice znajdziemy nuty mlecznej czekolady, miodu i brązowego cukru. Kawa Hawaje Fancy nie jest jednak pozbawiona mocniejszego kolorytu. Warto odkryć jej pikantne, winne i cytrusowe oblicze. Zbilansowane, gładkie ciało, niewielka kwasowość i przyjemna słodycz sprawiają, że Arabica Hawaje Fancy tworzy idealnie zrównoważony, lekki napój. Obok jej złożonego aromatu nikt nie pozostanie obojętny.
Body (cielistość): 3/5
Kwasowość: 2/5
Aromat: 5/5