Arabica Rwanda
Usytuowana w centrum Afryki Rwanda nie bez powodu bywa nazywana krainą tysiąca wzgórz. To właśnie wyżyny, rozciągające się na terenie całego państwa, tworzą niepowtarzalny, malowniczy krajobraz. Choć mieszkańcy Rwandy na co dzień zmagają się z licznymi problemami, mają wyjątkowy wkład w kawowe bogactwo świata. Kawa pojawiła się w Rwandzie na początku XX w., za sprawą niemieckich misjonarzy. W krótkim czasie uprawa arabiki stała się głównym źródłem dochodów dla mieszkańców wsi. Po ludobójstwie w 1994 r. arabika została uznana za jeden z produktów, które mogą pomóc podźwignąć kraj z kryzysu. Wysiłki rządu skupiły się więc na poprawieniu jakości rwandyjskiego napoju. Obecnie kawa z Rwandy wyróżnia się unikalnymi właściwościami i cieszy się bardzo dobrą reputacją. W państwie przeważają drobni plantatorzy, którzy dysponują działkami o powierzchni zaledwie 0,5 ha. Na terenie plantacji rośnie zazwyczaj około 150 - 300 kawowców. Produkcją arabiki w Rwandzie zajmuje się około 450 000 gospodarstw. Łącznie uprawy kawy zajmują 28 000 ha. Rocznie państwo wytwarza blisko 130 000 worków kawy. Udział Rwandy w światowym rynku arabiki to zaledwie 0,2 %.
Kawowce idealnie wtapiają się wyżynny krajobraz Rwandy. Arabika zwykle uprawiana jest na wysokości 1200 - 1800 m n.p.m. Regiony kawowe rozproszone są po całym kraju. Rwandyjska kawa pochodzi m.in. z rejonów Kabrizi, Lake Kivu i Gishamwana Island, Butare, Nyanza, Rulindo, Ngoma District. Na terenie kraju nie brakuje żadnego z najważniejszych komponentów pysznej arabiki. Rwandyjski napój kształtowany jest przez wulkaniczne gleby, duże wysokości i podrównikowy wilgotny klimat. Średnie temperatury oscylują tu w granicach 17 - 21 ℃, a opady osiągają 1000 - 2000 mm. W Rwandzie uprawia się przede wszystkim arabikę Bourbon. Okres zbiorów przypada od marca do lipca. Kawa zbierana jest ręcznie. Wiśnie poddawane są obróbce „na mokro”.
Arabica Rwanda to afrykańska siła wzbogacona nutką wyrafinowanej delikatności. Rwandyjski napój przepełniony jest słodyczą, ubarwioną pikanterią przypraw i subtelnością kwiatów. Akcenty cytrusów, jagód, czarnej porzeczki idealnie współgrają ze słodkimi tonami miodu, karmelu i cukru trzcinowego. Wyraziste niuanse goździków, cynamonu oraz ziela angielskiego doskonale równoważą lekkość kwiatowych nutek. Całość otulona jest cytrynowo-pomarańczowym aromatem. Żywa kwasowość i kremowe, pełne body rwandyjskiej kawy sprawiają, że afrykański napój urzeka zarówno łagodnością, jak i energią.
Body (cielistość) – 5/5
Kwasowość – 4/5
Aromat – 3/5