Czystek Limonkowy
Czystek z dodatkiem trawy cytrynowej o orzeźwiającym aromacie soczystej limonki. Czystek to roślina o bogatych właściwościach zdrowotnych. Oczyszcza organizm z toksyn, przez co umożliwia skuteczny detoks. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Wzmacnia układ immunologiczny organizmu. Jest składnikiem kuracji walczących m. in. z grzybicą, łuszczycą i innymi chorobami skóry. Napar z czystka wspomaga higienę jamy ustnej. Pomaga zredukować nieprzyjemny zapach potu. Wykorzystywany jest również w kosmetyce, aby poprawić kondycję skóry i wspomagająco w walce z trądzikiem, grzybicą i łupieżem. Niektóre źródła podają, że pomaga walczyć ze wszelkimi infekcjami, że wspomaga leczenie alergii, boreliozy, a nawet chorób nowotworowych. Czy rzeczywiście czystek posiada tyle właściwości leczniczych ?
Z pewnością warto włączyć jego napar do codziennej diety. Warto podkreślić, że w 1999r. czystek został ogłoszony rośliną roku. W ziołolecznictwie znany jest od tysięcy lat. Niektórzy uważają, że czystek to mirra znana ze Starego Testamentu. Św. Hildegarda z Bingen zachęcała do picia czystka i dostrzegała w nim niezwykły potencjał . Dzięki zawartości polifenoli (silnych antyoksydantów) czystek neutralizuje wolne rodniki, które mogą przyczynić się do powstania wielu chorób i nasilać procesy starzenia organizmu. Zwiększenie pojemności antyoksydacyjnej wpływa pozytywnie na siły obronne organizmu.
Czystek to roślina nazywana różą skalną (Cistus incantus) rosnąca w głównie w zachodniej części Morza Śródziemnego, na glebach bogatych w magnez.
Zaleca się picie czystka codziennie; jednorazowe lub sporadyczne używanie nie da spodziewanych efektów. Wpływ naparu zauważalny jest dopiero po tygodniu lub miesiącu regularnego stosowania.
Sposób zaparzania:Ilość suszu: ok. 1 czubata łyżeczka na filiżankę
Temperatura wody: ok. 100°C
Czas parzenia: 10 min. Po przestudzeniu pić około 2-3 razy dziennie.
Niektórzy zaparzają czystka kilka razy, co pozwala na wydobycie z niego wszystkich dobroczynnych składników. Napar można posłodzić miodem, skropić sokiem z cytryny, a latem podawać z kostkami lodu i listkami mięty.
Skład: czystek (Cistus ladaniferus L.), trawa cytrynowa, aromat.
Kraj pochodzenia czystka: Turcja