Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kultura kawowa na Kubie

Unoszący się wokół zapach cygara, porywające tańce i... kawa – trudno wyobrazić sobie kulturę Kuby bez wyśmienitej arabiki. Degustacja aromatycznego naparu jest silnie zakorzeniona w kubańskich zwyczajach. Dla mieszkańców wyspy kawa jest nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Kubańczycy mają też własną receptę na wyśmienite espresso w postaci café Cubano.

 Jak kawa trafiła na Kubę?

 Początki uprawy kawowców na Kubie sięgają XVIII w. Sadzonki kawy zostały przywiezione przez kolonistów, którzy zauważyli, że na wyspie panują dogodne warunki do uprawy arabiki. Centralnym punktem na kawowej mapie Kuby jest górzysty obszar Sierra Maestra, obdarzony żyznymi glebami i wyjątkowym mikroklimatem. Do dynamicznego rozwoju kawowych gospodarstw na Kubie przyczynili się Francuzi, którzy przybyli tam z sąsiedniej wyspy Haiti. Doprowadzili oni nie tylko do rozszerzenia zasięgu plantacji kawy, ale również do unowocześnienia metod produkcji i obróbki. Wszystko to sprawiło, że Kuba stała się jednym ze światowych kawowych potentatów. Niestety, zmiany polityczne i związana z nimi nacjonalizacja gospodarstw doprowadziły do załamania się produkcji. Obecnie kawowy przemysł na wyspie powoli się odradza, ale daleko mu do dawnej świetności. Kryzys nie zdołał jednak zniszczyć bogatej kawowej kultury Kuby. Do dziś mieszkańcy wyspy pielęgnują unikalne zwyczaje związane z przygotowaniem i degustowaniem arabiki. To właśnie one nadal przypominają, jak ważną rolę odegrała kawa w historii Kuby.

 Kawa w kulturze Kuby

 Kawa jest integralnym elementem życia na Kubie. Dostęp do niej mają wszyscy mieszkańcy. Każdy Kubańczyk co 15 dni dostaje 2 uncje kawy. Kawa na wyspie pita jest zarówno w domach, jak i miejscach publicznych, takich jak: kawiarnie, bary, restauracje, zakłady pracy. Mieszkańcy Kuby sięgają po aromatyczny napar o poranku, w czasie przerw w pracy, a także wieczorami – w domowym zaciszu. Degustacja kawy na Kubie ma wymiar społeczny. Pozwala budować więzi i pogłębiać relacje. Integruje społeczeństwo. Towarzyszy spotkaniom w gronie znajomych i sąsiadów. Jest pretekstem do długich rozmów i spędzania czasu w gronie najbliższych. Nigdy nie odbywa się w pośpiechu. Częstowanie gości kawą jest naturalnym wyrazem grzeczności. Nawet najubożsi Kubańczycy dzielą się kawą z innymi. Niezbędnym elementem w każdym kubańskim domu jest kawiarka.

Jak przygotowuje się kawę na Kubie?

 Tradycyjna kubańska kawa jest mocna, ciemno palona i słodka. Kubańczycy najczęściej piją kawę z cukrem. W zależności od pory dnia i okoliczności mieszkańcy wyspy przygotowują aromatyczny napar na różne sposoby.

 Café Cubano (cafecito) to klasyczne kubańskie espresso z cukrem trzcinowym, popularne nie tylko na samej wyspie, ale również w niektórych stanach Ameryki. Kawa wyróżnia się charakterystyczną słodyczą. Café Cubano powstaje przez energiczne ubijanie cukru z espresso. Aby je przygotować, należy wymieszać łyżkę cukru i kilka kropli zaparzonej kawy, a następnie dokładnie utrzeć masę. Składniki powinny się połączyć, tworząc charakterystyczną gęstą piankę (espuma). Na zakończenie należy dodać resztę naparu i całość wymieszać. Café Cubano podaje się zwykle po południu lub wieczorem.

 Tradycyjną kawową propozycją śniadaniową na Kubie jest café con leche, czyli kawa z mlekiem. Espresso i mleko serwowane są w oddzielnych filiżankach. Do gorącego mleka, wedle upodobań, wlewa się odpowiednią ilość kawowego naparu. Café con leche serwuje się z tostami i masłem.

 Popularną na Kubie kawą mleczną jest także cortadito. Przyrządza się je z osłodzonego espresso i mleka zmieszanych w proporcji 50/50 lub 75/25. Charakterystyczna dla naparu jest mleczna pianka. Cortadioto serwuje się w porze śniadania lub wieczorem – jako deser.

 Podczas spotkań towarzyskich i przerw w czasie pracy niezastąpione jest colado. To intensywny napar złożony z 3-6 porcji espresso umieszczonych w dzbanku, wraz z którym podaje się niewielkie filiżanki. Colado służy do dzielenia się kawą z gośćmi lub współpracownikami.

 Jeśli chcemy spróbować kubańskiej kawy w domowym zaciszu, możemy sięgnąć po Arabikę Kuba – pełną słodkich i pikantnych akcentów charakterystycznych dla bogatej palety smaków tej wyjątkowej wyspy.

Link do sklepu https://kawaiherbata.com/kawa-naturalna/1058-arabica-kubaKawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.