Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kopi luwak – fakty i mity

Kopi luwak uznawana jest za prawdziwą kawową królową. Na jej wyjątkową pozycję na rynku duży wpływ miała pewna doza tajemniczości. Również dziś kopi luwak jest obiektem kontrowersji. Jedni ją uwielbiają, inni natomiast uważają jedynie za wytwór sprytnych działań marketingowych. Jaka jest prawda o kopi luwak? Przedstawiamy najciekawsze fakty i mity na temat najdroższej kawy świata. 

Początki kopi luwak są dziełem przypadku – FAKT

Jak powstała najbardziej niezwykła kawa świata? Wbrew pozorom nie była ona wynikiem zamierzonych działań kawowych potentatów. Na pomysł wykorzystania ziaren wydalanych przez łaskuna palmowego po raz pierwszy wpadli pracownicy plantacji znajdujących się w Indonezji. W czasie rządów holenderskich kolonizatorów nie mogli oni zbierać owoców na własny użytek. Gdy więc zaobserwowali, że łaskun po spożyciu owoców wydala niestrawione ziarna, postanowili przygotować z nich aromatyczny napar. Smak przyrządzonego napoju zaskoczył robotników, a kopi luwak szybko zaczęła zyskiwać popularność także wśród Holendrów. 

Kopi luwak jest pozyskiwana z odchodów łaskuna palmowego – FAKT

Choć podejmowane są próby odtworzenia procesów biologicznych zachodzących w jelitach łaskuna w laboratoriach, oryginalna kopi luwak nie powstanie bez udziału zwierząt. Nie ma innego sposobu na pozyskanie przetworzonych ziaren niż wydobycie ich z odchodów łaskuna. Z tego względu tworzenie kopi luwak wymaga sporego zaangażowania plantatorów, którzy muszą odnaleźć odchody zwierzaka, wydobyć z nich ziarna, a następnie oczyścić i wysuszyć.

Łaskun palmowy potrafi selekcjonować ziarna kawowca – FAKT

Łaskun palmowy jest zwierzęciem obdarzonym nieprzeciętnym węchem. Jego dieta jest bardzo zróżnicowana, ale jej ważny element stanowią owoce. Łaskun jest szkodnikiem, niszczącym plantacje. Spośród darów natury potrafi wybierać najlepsze, najdrobniejsze, w pełni dojrzałe owoce. Pomaga mu w tym rozwinięty zmysł powonienia, który sprawia, że selekcja kawowych wiśni jest wyjątkowo skrupulatna i wręcz bezbłędna. 

Smak kopi luwak jest wynikiem przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym łaskuna palmowego – FAKT

W przewodzie pokarmowym łaskuna owoce kawowców podlegają działaniu enzymów trawiennych i fermentacji bakteryjnej z udziałem kwasu mlekowego. W wyniku tych przemian dochodzi do rozkładu białek. Ziarna tracą charakterystyczną gorycz. Zmniejsza się zawartość kofeiny i obniża kwasowość. Wszystko to sprawia, że kawa przygotowana z ziaren, które zostały przetworzone przez przewód pokarmowy zwierzaka, odznacza się łagodnym aromatem, wyczuwalną słodyczą oraz bogactwem czekoladowych i karmelowych nut. 

Naturalna produkcja kopi luwak jest bardzo ograniczona – FAKT

Naturalny obszar występowania łaskuna palmowego jest ograniczony do południowo-wschodniej Azji. Kopi luwak wytwarzana jest głównie w Indonezji – na Sumatrze, Jawie, Bali i Sulawesi. Z powodu niewielkiej liczebności łaskunów i dużego nakładu pracy związanej z pozyskiwaniem ziaren kopi luwak należy do najrzadszych kaw na świecie. Jej roczna produkcja wynosi jedynie około 300-400 kg. 

Kopi luwak zawsze smakuje jednakowo – MIT

Smak kopi luwak nie jest wyłącznie wynikiem przemian, jakie zachodzą w przewodzie pokarmowym łaskunów. Oddziałują nie niego również: warunki uprawy kawowców, rodzaj kawy (arabica czy robusta), stopień wypalenia ziaren. Kopi luwak nie zawsze zatem będzie smakować tak samo. 

Kopi luwak smakuje każdemu – MIT

Zdania na temat smaku kopi luwak są podzielone. Choć często nazywana jest ona najlepszą kawą na świecie, z pewnością nie każdemu od razu przypadnie do gustu. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz od umiejętności wyczuwania subtelnych kawowych niuansów. 

Cena kawy wynika z jej wyśmienitego smaku – MIT

Zawrotne ceny, jakie osiąga kopi luwak na rynku, nie są ściśle związane z jej wyjątkowymi walorami smakowymi, ale raczej z ograniczoną dostępnością i skomplikowanym procesem produkcji. Spory wpływ na nie ma też szczególna pozycja kawy na rynku. 

Smak kawy od dzikich łaskunów jest taki sam jak od zwierząt hodowlanych – MIT

Rosnące zainteresowanie kopi luwak przyczyniło się do wyłapywania łaskunów i podejmowania prób ich utrzymywania w niewoli. Przetrzymywanie zwierząt w małych klatkach i karmienie owocami kawowców ma jednak bardzo destrukcyjny wpływ na ich samopoczucie. Uboga dieta sprawia, że przewód pokarmowy łaskunów nie funkcjonuje prawidłowo. Dodatkowo zwierzaki w takich warunkach nie przeprowadzają selekcji ziaren. Z tego względu kopi luwak pozyskana od zwierząt utrzymywanych w niewoli jest w dużej mierze pozbawiona swoich walorów. 

Kopi luwak to jedyna kawa przetwarzana przez zwierzęta – MIT

Kopi luwak to niejedyna kawa powstająca przy znacznym udziale zwierząt. Do stworzenia kopi muntjac wykorzystuje się ziarna pozyskane z odchodów mundżaka, zamieszkującego południowo-wschodnią Azję. Do równie egzotycznych naparów należy zaliczyć te przygotowane z ziaren przetworzonych przez nietoperze, słonie czy małpy. KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.