Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Tajemnice herbaty oolong

Tajemnice herbaty oolong

 Relaksuje, chroni przed chorobami, wspomaga odchudzanie. Oolong to prawdziwy fenomen na herbacianym rynku. Pod względem właściwości prozdrowotnych nie ustępuje wcale herbatom białym czy zielonym. Jakimi wyjątkowymi cechami może poszczycić się herbata turkusowa? Kto powinien po nią sięgnąć?

 Jak powstaje herbata oolong?

 Oolong to wywodząca się z Chin herbata półfermentowana. Główne rejony jej produkcji obejmują chińskie prowincje Fújiàn i Guangdong. Na świecie dużą popularnością cieszy się również herbata turkusowa z Tajwanu. Choć produkcja herbaty oolong jest dosyć ograniczona, stopniowo zyskuje ona coraz większe uznanie i umacnia swoją pozycję na rynku. Na czym polega jej wyjątkowość?

 Tajemnica herbaty turkusowej tkwi w specyficznej, wieloetapowej obróbce. Na cały proces składa się aż 9 faz. Produkcja herbaty rozpoczyna się od wystawienia listków na działanie słońca i wiatru. Następnie są one suszone i przygotowywane do fermentacji poprzez podrzucanie i wykruszanie krawędzi. Utlenianie zatrzymuje się na poziomie 8-85%. Liście herbaty oolong wyróżniają się nietypowym wyglądem – ich brzegi są ciemniejsze, a środek jaśniejszy. Są też specjalnie kształtowane w procesie rolowania. Dzięki delikatnemu prażeniu na niewielkim ogniu z herbaty turkusowej usunięte zostają związki odpowiedzialne za cierpki i kwaśny smak oraz nieprzyjemny aromat. Z tego względu jest ona wyjątkowo delikatna, słodkawa, przepełniona nutami ziół, owoców, orzechów i kwiatów. Smak herbaty oolong może jednak znacznie różnić się w zależności od stopnia fermentacji. W dużym uproszczeniu, pod względem właściwości i smaku, herbatę oolong klasyfikuje się najczęściej pomiędzy herbatą zieloną a czarną.

 Właściwości herbaty oolong

 Swoje prozdrowotne właściwości herbata oolong zawdzięcza wysokiej zawartości związków o działaniu przeciwutleniającym. Do najważniejszych z nich należą: taniny, katechiny, teaflawiny i tearubiginy. Herbata turkusowa zawiera od 8 do 20% katechin, czyli nieco mniej niż zielona, ale więcej niż czarna. Oolong jest również bardzo dobrym źródłem niektórych pierwiastków śladowych – m.in. fluoru, manganu, selenu, cynku. Cechuje ją niska zawartość kofeiny.

 Znajdujące się w herbacie turkusowej przeciwutleniacze pełnią kluczową funkcję w walce z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dzięki temu regularne picie naparu może wspomóc profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Oolong wykazuje zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, redukowania poziomu cholesterolu i normalizowania ciśnienia krwi. Jej przyjmowanie może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia i miażdżycy. Herbaciane polifenole mają także działanie przeciwnowotworowe.

 Herbata turkusowa ma korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne i procesy umysłowe. Zwiększa koncentrację, poprawia pamięć, ułatwia naukę, obniża napięcie i relaksuje. Jej picie wpływa pozytywnie na stan skóry, zębów i kości. Herbata oolong uważana jest ponadto za wspaniałe lekarstwo na różnego rodzaju zmiany skórne.

 Herbata oolong na odchudzanie

 Choć herbata turkusowa doskonale sprawdza się w profilaktyce zdrowotnej, największe zainteresowanie konsumentów budzi z pewnością jej odchudzająca moc. Dlaczego oolong może pomóc nam stracić zbędne kilogramy? Herbata turkusowa przyspiesza metabolizm, ogranicza wchłanianie tłuszczu i pobudza jego spalanie. Dodatkowo oddziałuje dobroczynnie na pracę przewodu pokarmowego – pobudza trawienie i usprawnia perystaltykę jelit, reguluje pracę wątroby oraz żołądka. Oolong nie ma jednak silnych właściwości drażniących, dlatego bez obaw mogą delektować się nią nawet osoby obdarzone wrażliwym przewodem pokarmowym.

 Jak parzyć herbatę oolong?

 Herbatę oolong zwykle parzy się w temperaturze 90-98 ℃. Długość parzenia zależy od stopnia fermentacji i waha się od kilkunastu sekund (dla oolongów o wysokim stopniu utlenienia) do 2-3 minut (dla oolongów o niskim stopniu utlenienie). Na 100 ml wody powinno przypadać około 5-8 g suszu. Przed przystąpieniem do przyrządzania naparu warto wstępnie przepłukać liście, by wydobyć z nich wszystkie walory smakowe.

 Herbata oolong nadaje się do wielokrotnego parzenia. Najczęściej liście można wykorzystać od 5 do 7 razy. Poleca się, aby każde kolejne parzenie było o 10 sekund dłuższe od poprzedniego. Herbata turkusowa nie jest silnie pobudzająca, dlatego można cieszyć się jej smakiem o każdej porze dnia. To idealna propozycja na popołudniowy i wieczorny relaks.

 

 KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.