Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Mielenie kawy

Mielenie to ostatni, a zarazem kluczowy, element przygotowania kawy do parzenia. W dużej mierze to właśnie ten proces pozwala wydobyć z ziaren ich wszystkie ukryte walory. Aby w pełni cieszyć się smakiem i aromatem kawy, warto dobrać stopień jej rozdrobnienia do metody przyrządzania. Jaki rodzaj mielenia wybrać, by stworzyć pyszny napój w ekspresie przelewowym, ciśnieniowym czy kawiarce?

Jak mielenie wpływa na smak kawy?

O tym, że nawet najlepsza długo przechowywana kawa nie może równać się ze świeżo zmieloną, dobrze wie każdy koneser. Proces mielenia ma bowiem niebagatelny wpływ na ostateczny smak i aromat napoju. Rozdrabnianie ziaren znacznie przyspiesza utlenianie olejków eterycznych, nadających kawie jej szczególny charakter. Właśnie dlatego najbardziej bogatym i wyrazistszym smakiem oraz intensywnym aromatem odznacza się kawa zmielona krótko przed przyrządzeniem. Świeżo rozdrobniona kawa ma także najsilniejsze działanie pobudzające. Właściwości kawy są ponadto ściśle uzależnione od stopnia jej rozdrobnienia. Im drobniej została zmielona, tym większa będzie jej moc i silniejszy aromat. W przypadku bardziej rozdrobnionych kaw, podczas zalewania, będzie tworzyć się dodatkowo gęsta piana. W naszej palarni stosujemy trzy podstawowe sposoby mielenia, w wyniku których otrzymujemy kawy drobno, średnio i grubo zmielone. Dzięki temu każdy może bez problemu dobrać stopień rozdrobnienia ziaren do swoich preferencji dotyczących mocy napoju i sposobu jego przyrządzania.

Jaki rodzaj mielenia wybrać?

Zalecana grubość mielenia jest uzależniona przede wszystkim od czasu oddziaływania wody na ziarna podczas przygotowywania napoju. Ogólna zasada mówi, że im dłużej kawa jest parzona, tym grubiej powinna być zmielona. Jeśli nie dobierzemy odpowiednio stopnia rozdrobnienia, kawa może utracić swoją wyrazistość lub stać się zbyt gorzka i cierpka, co znacznie utrudni nam poznawanie jej charakterystycznych nut smakowych.

Ze względu na rodzaj mielenia wyróżniamy:

  • Kawy drobno mielone – charakteryzują się najmniejszymi ziarnami, zbliżonymi do kryształków cukru. Dzięki nim przygotujemy wyśmienitą kawę w ekspresie ciśnieniowym. Drobno zmielone ziarna można wykorzystać również do przyrządzenia kawy po turecku.
  • Kawy średnio mielone – posiadają ziarna wielkością przypominające piasek. Wskazane do wykorzystania w urządzeniach, w których para wodna pod niewielkim ciśnieniem oddziałuje na ziarna. Idealne do zaparzenia w kawiarce, czajniczku Moka lub Aeropressie.
  • Kawy grubo mielone – wyróżniają się największymi ziarnami, przypominającymi kryształki soli. Wymagają dłuższego zaparzania. Polecane do przygotowania metodami alternatywnymi, przy których stosuje się odpowiednie filtry. Doskonale nadają się do przyrządzenia w ekspresie przelewowym, dripie, Chemexie lub w prasce francuskiej.

Warto pamiętać, że stopień zmielenia powinien być również dostosowany do sposobu wypalania ziaren. Kawy jasno palone nadają się drobnego mielenia, natomiast mocno palone – do grubego. Niektóre odmiany arabiki mogą też pokazać swoje zupełnie nowe oblicze po zmieleniu w niestandardowy sposób. Warto więc spróbować ulubionego aromatycznego napoju w różnorodnych odsłonach. Kawowe eksperymenty z pewnością dostarczą nam wielu ciekawych wrażeń i pozwolą stworzyć napój, który idealnie trafi w nasz gust.KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.