Kilka słów o herbacie
Herbata - napój znany niemal wszędzie na świecie,a przytaczając definicję z Wikipedii to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Jej sposób parzenia przekształcił w niektórych zakątkach kuli ziemskiej w piękne rytuały opatrzone niezwykłymi anturażami.
Początki herbaty sięgają X wieku p.n.e. w Chinach (pierwsze zapiski). Następnym państwem, gdzie się pojawia ten niezwykły napój jest Japonia. Przywozi ją tu jeden z chińskich mnichów i to w właśnie tu w Japonii narodziła się niezwykła ceremonia parzenia herbaty połączona z filozofią i estetyką buddyzmu zen. Przez wieki ceremonia ta ewaluowała by stać się w tym kraju sztuką, która charakteryzuje się umiłowaniem piękna. W V w.n.e. herbata pojawia się w Mongolii, a z niej przywieziona jest do Tybetu, gdzie staje się podstawowym napojem obok Kumysu. Rosja to kraj, w którym herbata zasłynęła, dzięki niezwykłemu parzeniu jej w samowarze, a pojawiła się najpierw w jej syberyjskiej części w połowie XVI wieku.
Zachód Europy poznał smak parzonych herbacianych liści na początku XVII wieku. Natomiast Anglia kraj w którym kult picia herbaty panuje prawie w każdej angielskiej rodzinie i kultywuje się go do dziś, poznaje smak herbaty dopiero w 1658 roku, a zwyczaj jej picia i parzenia rozpowszechnił się w drugiej połowie XVIII wieku. Wielka Brytania, zakochana w nowym napoju, musiała płacić Chinom za herbatę. W takiej sytuacji herbata stała się bardzo drogim, lecz popularnym napojem na wyspach: liście herbaty były sprzedawane na gramy.
Do Polski dotarła z Francji w 1664 roku, a rozpowszechnia się podobnie jak w Anglii w drugiej połowie XVIII wieku dzięki bardzo dobrych kontaktów handlowych z tym krajem. Początkowo ze względu na wysoką cenę w jej smakiem mogli się delektować jedynie rodziny królewskie, magnackie oraz bogate szlacheckie i mieszczańskie, a tym samym stanowił jedynie napój wyższych sfer.
Rozróżniamy wiele rodzajów herbaty, a wśród nich czarna, biała, zielona, żółta, czerwona pu-erh, oolong czy też aromatyzowana i prasowana. Przez lata wykształciły się też różnorodne niekiedy wręcz rytualne sposoby parzenia herbaty. Są one zależne nie tylko od zamożności ale także o kultury i obyczajowości kraju w jakim jest ten napój podawany.