Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawa po wiedeńsku - poznaj jej tajniki smaku i aromatu

Kawa na stałe wpisała się w kulturę Austrii. Wiedeńskie kawiarnie są prawdziwym centrum wydarzeń artystycznych i wyjątkowym miejscem spotkań towarzyskich. Tam, jak nigdzie indziej, można godzinami delektować się smakiem aromatycznej kawy. Jeśli chcesz w domowym zaciszu choć przez chwilę poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca, warto spróbować kawy po wiedeńsku. Jak ją przyrządzić? Z jakimi dodatkami będzie smakowała najlepiej?

Krótka historia kawy po wiedeńsku

 Historia wiedeńskiej kawy jest nierozerwalnie związana z osobą Polaka – żołnierza i dyplomaty – Jerzego Franciszka Kulczyckiego. W czasie oblężenia Wiednia przez armię turecką (1683 r.) to właśnie on przedarł się przez obóz wroga i dotarł do księcia lotaryńskiego, by zorganizować odsiecz. Po bitwie pod Wiedniem stał się austriackim bohaterem. W nagrodę otrzymał posiadłość i złoto. Mógł ponadto wybrać dowolne łupy z obozu wroga. Największe zainteresowanie Kulczyckiego wzbudziły worki z kawą. Zgromadzone zapasy pozwoliły mu otworzyć pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Lokal mieścił się przy ulicy Domgasse 6 i nosił nazwę "Pod Błękitną Butelką". Tam też należy szukać korzeni kawy po wiedeńsku. Jak zaczęła się jej historia? Początkowo Kulczycki podawał aromatyczny napój kawowy bez żadnych dodatków. Nie cieszył się on jednak szczególną popularnością. Najprawdopodobniej jego gorzki smak nie przypadł do gustu Wiedeńczykom. Kulczycki zmuszony był więc do szukania nowego sposobu na zainteresowanie klientów swoją ofertą. Wpadł na pomysł, aby podawać kawę w łagodniejszym i słodszym wydaniu – z dodatkiem miodu, cukru oraz mleka. Dziś kawę po wiedeńsku przyrządza się trochę inaczej. Wciąż jednak można odnaleźć w niej ten sam słodki charakter, w którym z pewnością tkwi tajemnica jej sukcesu.

Oryginalna kawa po wiedeńsku, to mocny napar kawowy z kostkami czekolady, bitą śmietaną i posypką. Może to być cynamon, starta czekolada czy kakao. W Polsce przepis na kawę wiedeńską jest inny, ale podobny do oryginału. Do kawy często dodawane jest spienione mleko zamiast bitej śmietany.  

Do przygotowania klasycznej kawy po wiedeńsku potrzebne nam będą:

  • 200 ml mocnej esencji kawowej 
  • 2-5 kostek czekolady (gorzkiej lub mlecznej – w zależności od upodobań)
  • 50 ml śmietanki kremówki lub mleka pełnotłustego
  • bita śmietana lub spienione mleko

 Dodatkowo:

  • 1 łyżeczka cukru
  • odrobina cynamonu, zmielonej kawy, kakao lub startej czekolady (do posypania)
  • syrop czekoladowy (do dekoracji)

Przygotowanie kawy po wiedeńsku - krok po kroku

Śmietankę lub mleko lekko podgrzewamy w rondelku. Dodajemy kostki czekolady i cukier. Mieszamy, czekając, aż wszystkie składniki się połączą. Nie dopuszczamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i dodajemy gorący ekstrakt kawowy. Mieszamy. Całość przelewamy do szklanki. Deser dekorujemy bitą śmietaną lub spienionym mlekiem. Posypujemy ulubionymi dodatkami, ewentualnie polewamy syropem czekoladowym. Nasza kawa po wiedeńsku jest gotowa do picia. 

Jak i z czym podawać kawowy napój wiedeński?

Kawę po wiedeńsku należy podawać w szerokiej filiżance lub szklance o pojemności 250 ml. Napój doskonale komponuje się z niezbyt słodkimi ciastami. Można serwować go np. z sernikiem po wiedeńsku, tortem Sachera bądź kruchymi ciasteczkami. Latem warto dodać do kawy po wiedeńsku gałkę lodów waniliowych. Jeśli chcemy przyrządzić smakowity deser w oryginalnym wydaniu, możemy włączyć do jego receptury także ulubiony likier (świetny będzie np. ajerkoniak) lub zastosować jako bazę, kawę smakową.



KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.