Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Jak wybrać herbatę dla siebie?

Wyśmienita o poranku i w porze popołudniowego relaksu. Smaczna i pełna dobroczynnych substancji. Pomaga pozbyć się stresu, wspomaga odchudzanie, poprawia wygląd skóry. Herbata to wyjątkowy napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. By codzienna degustacja była jednak naprawdę udana, warto dobrać herbatę do własnych preferencji i potrzeb. Jak znaleźć idealną herbatę dla siebie?

 Czarna, biała, a może zielona?

 Choć wszystkie herbaty pochodzą z krzewu Camellia sinensis, w zależności od metody obróbki ich smak i właściwości mogą się znacznie różnic. Decydujący wpływ na walory poszczególnych herbat ma stopień ich fermentacji. Według podstawowego podziału herbaty dzieli się ze względu na ich kolor. W europejskiej klasyfikacji decyduje barwa samego suszu, natomiast w azjatyckiej – przyrządzonego naparu. Wyróżnia się herbaty: czarne, zielone, białe, czerwone, niebieskie i żółte.

 Herbaty czarne poddawane są całkowitej fermentacji. Dają ciemny, mocny napar, o wyrazistym, cierpkim smaku. Odkryć można w nich nuty czekoladowe, owocowe i miodowe. Do najpopularniejszych czarnych herbat należą: Assam, Yunnan, Darjeeling, Ceylon.

 Herbaty zielone tworzone są z liści niepoddawanych fermentacji. Cechuje je delikatny, świeży smak i żółtawa lub zielonkawa barwa. Dominują w nich nuty roślinne, warzywne i owocowe. Do zielonych herbat zalicza się m.in.: Bancha, Sencha, Kukicha, Gunpowder.

 Herbaty białe powstają z młodych pączków, zbieranych jeszcze przed rozwinięciem. Proces ich fermentacji zatrzymywany jest na bardzo wczesnym etapie. Przygotowany z nich napar ma jasną, złocistożółtą barwę. Herbaty białe odznaczają się łagodnym, pozbawionym goryczy, smakiem. Dobrze wyczuwalne są w nich nutki kwiatów i owoców.

 Herbaty niebieskie, oolong (turkusowe) poddawane są fermentacji na poziomie 15-70%. W zależności od stopnia utleniania mogą dawać napar o barwie od jasnożółtej do intensywnie pomarańczowej. Herbaty oolong wyróżniają się bogatym, słodkawym, kremowym smakiem – z nutami miodu, śmietanki, owoców, ziół, orzechów.

 Herbaty czerwone (pu-erh) poddawane są dodatkowej fermentacji i długiemu leżakowaniu. Ich smak jest bardzo intensywny i charakterystyczny – ziemisty, korzenny.

 Herbaty żółte przygotowywane są z młodych pędów i pączków liści, które poddawane są częściowej (12-15%) fermentacji na etapie zwijania. Dają słomianożółty napar. Mają intensywny, orzeźwiający aromat i owocowo-słodowy smak.

 Do śniadania i obiadu

 Rodzaj herbaty warto dobrać do pory dnia, w której zazwyczaj sięgamy po aromatyczny napar. O poranku najlepiej sprawdzą się mocne i intensywne propozycje. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny doskonale pobudzi nas herbata czarna. Idealną, orzeźwiającą i pobudzającą propozycją do śniadania jest też herbata biała. W porze obiadu dobrze sprawdzą się herbaty poprawiające trawienie i wspomagającą spalanie tłuszczu. Warto sięgnąć zatem po herbaty czerwone pu-erh lub oolong. Jeśli chcemy się zrelaksować lub wyciszyć, powinniśmy wybrać herbatę zieloną. Zawiera ona L-teaninę, która działa kojąco na układ nerwowy. Do deserów będą idealnie pasować herbaty aromatyzowane, np. Earl Grey.

 Aromatyzowana czy bez dodatków?

 Jeśli cenimy sobie naturalny, wyrazisty herbaciany smak i zależy na poznaniu nut smakowych naparu, powinniśmy zdecydować się na herbaty bez dodatków. Miłośnicy niebanalnych kompozycji, oprócz klasycznych herbacianych propozycji, do wyboru mają też herbaty aromatyzowane. Zawierają one pachnące dodatki, które wzbogacają smak. Herbaty aromatyzowane to wspaniała propozycja, dla osób, które lubią próbować nowych smaków lub gustują w naparach o niepospolitym aromacie. Doskonale komponują się również z niektórymi potrawami. Wśród herbat aromatyzowanych znajdziemy produkty z:

  • płatkami kwiatów (np. bławatkiem, różą, jaśminem)
  • kawałkami owoców (np. truskawką, maliną, papają, pigwą, brzoskwinią)
  • kawałkami czekolady, migdałów, orzechów
  • skórkami z owoców (np. pomarańczy, cytryny)
  • przyprawami (np. imbirem, kardamonem, miętą).

 Herbaty na odchudzanie i problemy z cerą

 Degustacja herbaty może nie tylko dostarczyć nam wspaniałych doznań smakowych, ale również wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu i uchronić nas przed problemami zdrowotnymi. Warto wykorzystać odpowiednie herbaty w profilaktyce zdrowotnej. Aby opóźnić procesy starzenia, oczyścić organizm z toksyn i poprawić wygląd cery, powinniśmy regularnie pić herbatę zieloną. Herbaty oolong i czerwone przyspieszą przemianę materii i wspomogą kuracje odchudzające. By zredukować napięcie i poprawić koncentrację, najlepiej zdecydować się na herbatę białą. Herbata czarna, ze względu na właściwości bakteriobójcze, pomoże nam w walce z patogenami. W profilaktyce cukrzycy przydać może się herbata rooibos.

 Liściasta czy w torebkach?

 Herbaty dostępne są w dwóch podstawowych wersjach – ekspresowej i liściastej. Herbaty ekspresowe są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Trudno jednak doszukać się w nich subtelnych niuansów smakowych. Z tego względu polecane są dla osób zabieganych, ceniących sobie wygodę. Jeśli natomiast chcemy naprawdę rozkoszować się unikalnym smakiem herbaty, z pewnością powinniśmy zdecydować się na liściastą. Jej smak jest bogaty i wielowymiarowy. W zależności od metody parzenia możemy wciąż odkrywać nowe, nieznane oblicza naparu.



KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.