Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Arabika Meksyk Maragogype – tajemnica słoniowych ziaren

Na kawowym rynku nie brakuje osobliwych propozycji, stanowiących nie lada gratkę dla wszystkich koneserów. Jedną z kawowych ciekawostek jest bez wątpienia arabika Meksyk Maragogype. Czym się wyróżnia? Dlaczego warto jej spróbować?

Kawa o słoniowych ziarnach

Początki kawy Maragogype są nierozerwalnie związane z Brazylią. To właśnie tam, w 1870 r. na terenie stanu Bahia, w północno-wschodniej części kraju, odkryto nietypową odmianę arabiki. Kawa Maragogype powstała na drodze spontanicznej mutacji. Spowodowała ona zmiany w wyglądzie drzewka kawowego i jego owoców. Charakterystyczną cechą arabiki Maragogype są duże, regularne ziarna. Ich długość dochodzi nawet do 2 cm. Są one zatem nawet o 2/3 większe od typowych ziaren. Ze względu na pokaźne rozmiary arabika Maragogype bywa nazywana kawą o „słoniowych ziarnach”. Rozmiar ziaren to niejedyna osobliwa cecha tej kawy. Drzewka arabiki Maragogype są większe i wyższe od innych odmian kawowców. Odznaczają się dużymi liśćmi i rozłożystym pokrojem. Mogą rozwijać się na niższych wysokościach i w niższych temperaturach niż większość kawowców.

Uprawa arabiki Maragogype nastręcza sporych trudności. Kawę charakteryzuje niska wydajność. Owoce dojrzewają powoli i nie dają obfitych plonów. Dodatkowo arabika Maragogype jest bardzo podatna na choroby. Uchodzi ponadto za niezwykle kapryśną odmianę. Jej walory smakowe są bowiem ściśle związane z warunkami, w jakich powstaje. Maragogype ma wysokie wymagania glebowe, dlatego wydobycie jej atutów bywa problematyczne. Owoce kawowców rosnących na słabym podłożu dają napar pozbawiony subtelnych niuansów. Maragogype odznacza się wysoką zawartością kofeiny i koncentracją cukrów. Ze względu na porowatą strukturę ziarna wymagają odpowiedniego wypalania – w innym wypadku szybko tracą swój smak. Wszystko to sprawia, że wyprodukowanie wybornej kawy Maragogype, która zachwyci koneserów swoim subtelnym smakiem, to prawdziwa sztuka.

Maragogype prosto z Meksyku

Produkcja kawy Maragogype skoncentrowana jest na terenie Ameryki Środkowej. Arabika o słoniowych ziarnach uprawiana jest m.in. na terenie Nikaragui i Gwatemali. Za jedną z najlepszych kaw Maragogype uznawana jest jednak ta pochodząca z Meksyku. Jej nieprzeciętne walory wynikają ze sprzyjających warunków przyrodniczych panujących na terenie państwa. Meksykańska kawa uprawiana jest na żyznych, wulkanicznych glebach. Bogate w substancje odżywcze, kwaśne podłoże kształtuje wyjątkowy profil smakowy arabiki Maragogype. Do prawidłowego wzrostu kawowce potrzebują sporej przestrzeni, dlatego sadzone są w znacznej odległości od siebie. Arabika o słoniowych ziarnach rośnie na wysokości 1200-1500 m n.p.m. Plantacje meksykańskiej kawy znajdują się głównie na terenie Chiapas, położonego na dużej wysokości i obdarzonego odpowiednimi glebami. Zbiór słoniowych ziaren odbywa się w okresie od listopada do marca. Wszystko to sprawia, że kawa Meksyk Maragogype wyróżnia się najwyższą jakością.

Jak smakuje kawa Meksyk Maragogype?

Słoniowe ziarna, ze względu na ograniczoną dostępność, stanowią swoisty rarytas na światowym rynku kawy. Zainteresowanie nimi wynika jednak nie tylko z efektownego wyglądu, ale również z ich niepowtarzalnych właściwości. Kawa Meksyk Maragogype słynie z bogatego, słodkiego smaku. Dominują w niej delikatne nuty wanilii, miodu, czekolady, orzechów i owoców. Arabika o słoniowych ziarnach nie jest jednak pozbawiona bardziej wyrazistych akcentów. Wyczuć można w niej aromat brandy lub koniaku. Charakterystyczną cechą kawy Meksyk Maragogype jest też niska kwasowość. Aby móc się w pełni cieszyć pełnią smaku meksykańskiej kawy, należy poddać ją jasnemu bądź średniemu paleniu. Kawa o słoniowych ziarnach, ze względu na dużą zawartość kofeiny, świetnie nadaje się do porannej degustacji. Z powodu łagodnego smaku polecana jest także jako niezawodna propozycja obiadowa. Warto jej spróbować, by odkryć, w czym tak naprawdę tkwi sekret słoniowych ziaren…KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.