Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowe zwroty do 30 dni
Darmowa wysyłka od 100 zł

Arabica Yemen (Jemen) Matari


Rodzaj mielenia

Arabica Yemen (Jemen) Matari

Tajemniczy, baśniowy zakątek, który intryguje wszystkich miłośników kawy – to może być tylko Jemen. Wyjątkowa kawowa kraina położona jest w południowo-zachodniej Azji, na terenie Półwyspu Arabskiego. Historia kawy jest nierozerwalnie związana z Jemenem. To właśnie dzięki niemu z lokalnego produktu o niewielkim znaczeniu kawa przeobraziła się w dobro międzynarodowe. Jemeńska arabika dała też początek wielu dzisiejszym odmianom kawy uprawianym na całym świecie. Obecnie produkcją arabiki w Jemenie zajmuje się około 600 000 osób. W kraju dominują niewielkie plantacje o powierzchni 0,25-1 ha. Rocznie państwo wytwarza około 300 000 worków kawy. Jemeńska arabika, ze względu na swój tradycyjny charakter, jest marzeniem koneserów na całym świecie.

Jemen to jedno z niewielu miejsc, gdzie arabika przez lata rozwijała się mimo bardzo trudnych uwarunkowań naturalnych. Kraj ten leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego i na co dzień zmaga się z poważnym niedoborem wody. Surowy klimat i niesprzyjające warunki glebowe ukształtowały jednak unikalną arabikę. Sekret jemeńskiej kawy tkwi właśnie w wyzwaniach, jakie stawia przed nią sama natura. Kawowce, które rosną w wyjątkowo niedogodnych warunkach, gromadzą bowiem więcej cukrów i innych składników odżywczych, niż te, którym nic nie zagraża. Dzięki temu jemeńska kawa wyróżnia się zaskakująco bogatym profilem smakowym.

Wśród jemeńskich kaw na szczególną uwagę zasługuje arabika pochodząca z usytuowanego w środkowej części kraju rejonu Bani Matar. Plantacje kawy Matari położone są na wysokości 1775-1950 m n.p.m. Do uprawy kawy nie stosuje się nawozów sztucznych. Ziarna arabiki Matari są niewielkie, ale mają ponadprzeciętny smak i aromat. Zbiór owoców w Bani Matar przypada na okres od stycznia do marca. Wiśnie zbierane są ręcznie. Arabica Jemen (Yemen) Matari poddawana jest obróbce „na sucho”. Suszenie owoców na słońcu trwa do 2 tygodni.

Arabica Jemen (Yemen) Matari to gwarancja tradycyjnego smaku przepełnionego niezwykłymi orientalnymi akcentami. Głębia smaku, magia aromatu i delikatność kremowego body sprawiają, że jemeńską arabiką można delektować się bez końca. W kawie z Jemenu słodycz czekolady przeplata się z nutkami winogron i przypraw. Bogaty bukiet smakowy podkreślony jest winną kwasowością i pikantnym wykończeniem. Arabica Jemen (Yemen) Matari uwodzi też wspaniałym aromatem, w którym ukryte są tony czekolady, owoców, kwiatów i drzew.

Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość ¬– 5/5
Aromat – 5/5

KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020r.