Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Arabica Yemen (Jemen) Matari


Rodzaj mielenia

Wybierz opakowanie 27,00 100g
Ilość:
+ -
Produkt chwilowo niedostępny

Arabica Yemen (Jemen) Matari

Tajemniczy, baśniowy zakątek, który intryguje wszystkich miłośników kawy – to może być tylko Jemen. Wyjątkowa kawowa kraina położona jest w południowo-zachodniej Azji, na terenie Półwyspu Arabskiego. Historia kawy jest nierozerwalnie związana z Jemenem. To właśnie dzięki niemu z lokalnego produktu o niewielkim znaczeniu kawa przeobraziła się w dobro międzynarodowe. Jemeńska arabika dała też początek wielu dzisiejszym odmianom kawy uprawianym na całym świecie. Obecnie produkcją arabiki w Jemenie zajmuje się około 600 000 osób. W kraju dominują niewielkie plantacje o powierzchni 0,25-1 ha. Rocznie państwo wytwarza około 300 000 worków kawy. Jemeńska arabika, ze względu na swój tradycyjny charakter, jest marzeniem koneserów na całym świecie.

Jemen to jedno z niewielu miejsc, gdzie arabika przez lata rozwijała się mimo bardzo trudnych uwarunkowań naturalnych. Kraj ten leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego i na co dzień zmaga się z poważnym niedoborem wody. Surowy klimat i niesprzyjające warunki glebowe ukształtowały jednak unikalną arabikę. Sekret jemeńskiej kawy tkwi właśnie w wyzwaniach, jakie stawia przed nią sama natura. Kawowce, które rosną w wyjątkowo niedogodnych warunkach, gromadzą bowiem więcej cukrów i innych składników odżywczych, niż te, którym nic nie zagraża. Dzięki temu jemeńska kawa wyróżnia się zaskakująco bogatym profilem smakowym.

Wśród jemeńskich kaw na szczególną uwagę zasługuje arabika pochodząca z usytuowanego w środkowej części kraju rejonu Bani Matar. Plantacje kawy Matari położone są na wysokości 1775-1950 m n.p.m. Do uprawy kawy nie stosuje się nawozów sztucznych. Ziarna arabiki Matari są niewielkie, ale mają ponadprzeciętny smak i aromat. Zbiór owoców w Bani Matar przypada na okres od stycznia do marca. Wiśnie zbierane są ręcznie. Arabica Jemen (Yemen) Matari poddawana jest obróbce „na sucho”. Suszenie owoców na słońcu trwa do 2 tygodni.

Arabica Jemen (Yemen) Matari to gwarancja tradycyjnego smaku przepełnionego niezwykłymi orientalnymi akcentami. Głębia smaku, magia aromatu i delikatność kremowego body sprawiają, że jemeńską arabiką można delektować się bez końca. W kawie z Jemenu słodycz czekolady przeplata się z nutkami winogron i przypraw. Bogaty bukiet smakowy podkreślony jest winną kwasowością i pikantnym wykończeniem. Arabica Jemen (Yemen) Matari uwodzi też wspaniałym aromatem, w którym ukryte są tony czekolady, owoców, kwiatów i drzew.

Body (cielistość) – 4/5
Kwasowość – 5/5
Aromat – 5/5

KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.