Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawy monsunowe – siła wiatrów ukryta w filiżance

Kawy monsunowe to jedne z najbardziej tajemniczych produktów. Nie są one bowiem dziełem człowieka, ale samej natury. Dzięki nim można w domowym zaciszu doświadczyć wyjątkowej siły monsunowych wiatrów. Jak powstały kawy monsunowe? Co wpływa na ich wspaniały smak?

 Niezwykła historia kawy monsunowej

 Historia kawy monsunowej sięga czasów Cesarstwa Indyjskiego (1858-1947 r.). Gdy Indie znajdowały się pod władzą Brytyjczyków, kawa była przewożona z Azji do Europy drogą morską. Jej transport trwał od 4 do 6 miesięcy i przypadał na miesiące monsunowe. Na drewnianych statkach ziarna kawy stale wystawione były na działanie morskich wiatrów i wilgotnego, oceanicznego powietrza. Pod wpływem wilgoci zachodziły w nich nieodwracalne zmiany – zyskiwały złocisty kolor, zwiększały swoją objętość i nabierały wyjątkowego smaku. Indyjska kawa doskonale trafiła w gust Europejczyków. Niestety, wraz ze zmianami w sposobie transportu zatraciła swoje szczególne właściwości. By nie zawieść europejskich odbiorców, indyjscy producenci postanowili odtworzyć warunki, w jakich ich kawa zyskała swój niezwykły charakter. Wykorzystali do tego samą naturę…

 Proces monsunowania

 Kawa monsunowa jest nierozerwalnie związana z indyjskim wybrzeżem Malabar. Produkuje się ją wyłącznie w południowo-zachodnich rejonach Indii – stanach Karnataka i Kerala. To właśnie tam ziarna arabiki i robusty mogą doświadczyć niezwykłego wpływu monsunów. W jaki sposób powstaje kawa Indie Monsooned Malabar? Uprawa kawowców, które mają dać początek wyśmienitemu napojowi, z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Drzewka rosną na wysokości około 800-1600 m n.p.m., w otoczeniu roślinności. Zbiór indyjskiej kawy odbywa się zwykle w okresie od listopada do lutego. Po starannym wysuszeniu na słońcu ziarna są sortowane i umieszczane w magazynach. Proces monsunowania rozpoczyna się wraz z nadejściem ciepłych i wilgotnych wiatrów płynących znad Morza Arabskiego. W porze monsunowej (od czerwca do września) ziarna kawy są umieszczane w przewiewnych, zadaszonych magazynach, gdzie chłoną wilgoć z powietrza, ale nigdy nie ulegają zamoczeniu. Podczas monsunowania rozrzucone ziarna są regularnie mieszane, grabione i obracane, by mogły równomiernie nasycić się wodą. Cały proces trwa od 12 do 16 tygodni. Po jego zakończeniu ziarna są ponownie sortowane, pakowane i umieszczane w suchym pomieszczeniu.

 Szczególne walory kawy monsunowej

 Dlaczego kawa monsunowa tak bardzo zachwyciła Europejczyków? Czemu zawdzięcza swoją renomę? W procesie monsunowania dokonuje się swoiste przeobrażenie indyjskiej kawy. Zmienia się nie tylko jej wygląd, ale też profil smakowy. Napęczniałe ziarna są ponad 2 razy większe niż świeżo zebrane. Mają również charakterystyczny jasnozłoty lub jasnobrązowy kolor. Wynikiem procesu monsunowania jest ponadto zwiększenie cielistości i obniżenie kwasowości naparu. Kawa monsunowa jest gęsta, zrównoważona, delikatna, ale jednocześnie niepozbawiona głębi smaku i wyrazistych akcentów. Można wyczuć w niej zarówno słodkawe nuty orzechów, karmelu i czekolady, jak i pikantne tony przypraw (np. cynamonu, goździków, pieprzu, kardamonu). Warto więc jej spróbować, by choć na chwilę przenieść się na indyjskie wybrzeże i czerpać z tego, co stworzył powiew monsunów.KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.