Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa – kiedy warto po nią sięgnąć?

 Wspaniały smak i niezwykła moc pobudzenia – to dwa równie ważne atrybuty doskonałej kawy. Jej stymulująca siła tkwi przede wszystkim w kofeinie. To dzięki niej filiżanka aromatycznego napoju może dostarczyć nam świetnego zastrzyku energii na początek dnia. Co jednak zrobić, jeśli musimy unikać kofeiny, a wciąż chcemy cieszyć się smakiem „małej czarnej”? Idealnym rozwiązaniem może okazać się wybór kawy bezkofeinowej. W jakich przypadkach będzie ona niezastąpiona?

 Właściwości kofeiny

 Jaka substancja najbardziej kojarzy się z kawą? Na to pytanie większość osób bez wahania odpowiedziałaby, że kofeina. To właśnie ona jest najważniejszą substancją czynną, warunkującą szczególne właściwości „małej czarnej”. Pod względem chemicznym kofeina należy do grupy alkaloidów purynowych. Jej głównym naturalnym źródłem są ziarna kawowca. Znaleźć można ją jednak również w suszu herbacianym, liściach ostrokrzewu paragwajskiego czy ziarnach kakaowca. Kofeina jest substancją psychoaktywną, o działaniu stymulującym. Wpływa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy – redukuje zmęczenie, poprawia nastrój, koncentrację i pamięć, zwiększa wydolność fizyczną. Dodatkowo przyspiesza akcję serca i zwiększa siłę jego skurczu. Kofeina ma też właściwości uzależniające, a w dużych dawkach może wpływać negatywnie na samopoczucie psychiczne. Przyjmowanie kofeiny w niewielkiej ilości (do 400 mg dziennie) nie ma jednak negatywnego wpływu na zdrowie, a nawet może ograniczyć ryzyko niektórych chorób (np. demencji). Kto więc i dlaczego wpadł na pomysł, by pozbawić kawę jednego z jej najważniejszych składników?

 Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

 Powstanie kawy bezkofeinowej wiąże się z osobą niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego. Twórca „Cierpień młodego Wertera” uznał kofeinę za przyczynę swojej bezsenności. Nie chcąc rezygnować z aromatycznego napoju, poprosił niemieckich chemików o usunięcie z niego kłopotliwej substancji. Udało się to osiągnąć w 1820 r. Na szerszą skalę kawę bezkofeinową zaczęto produkować w 1906 r. Pierwotnie do usuwania kofeiny używano benzenu. Obecnie, ze względu na toksyczne właściwości, nie jest on już wykorzystywany. Do przeprowadzenia procesu dekofeinizacji używa się innych rozpuszczalników. Do najpopularniejszych należą: chlorek metylenu i octan etylu. Kofeina może być też usunięta bez użycia rozpuszczalników chemicznych, przy pomocy samej wody. W metodzie Swiss Water ziarna kawy moczy się w wodzie, by w ten sposób rozpuścić kofeinę. Następnie z ekstraktu usuwa się samą kofeinę, a wodę z olejkami eterycznymi wykorzystuje się do dekofeinizacji kolejnych ziaren. Dzięki temu otrzymuje się kawę bezkofeinową, która zachowuje wszystkie walory smakowo-zapachowe. Najnowszą metodą ekstrakcji kofeiny jest wykorzystanie dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym (między gazem a cieczą). W takiej postaci działa on jak rozpuszczalnik i umożliwia usunięcie kofeiny.

 Smak i działanie kawy bezkofeinowej

 Czy kawa bezkofeinowa to wciąż ta sama, którą delektowaliśmy się każdego ranka? W dużej mierze tak. W procesie dekofeinizacji dąży się bowiem do tego, by nie utracić cennych związków odpowiedzialnych za walory smakowo-zapachowe kawy. Ekstrakcja kofeiny odbywa się przed wypalaniem ziaren, dlatego nie wpływa znacząco na smak napoju. Czasami jednak kawa bezkofeinowa może wydawać się nieco łagodniejsza i mniej wyrazista. Warto wiedzieć, że proces dekofeinizacji eliminuje kofeinę tylko w 97%. W filiżance kawy bezkofeinowej nadal znajduje się około 3 mg kofeiny. Dla porównania w takiej samej objętości standardowej „małej czarnej” jest jej aż 70-140 mg. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia dla właściwości napoju. Kawa bezkofeinowa z pewnością nie przyniesie nam pobudzenia ani nie wzmocni naszej koncentracji. Sprawdź wyjątkową kawę Arabica Brazylia Bezkofeinowa dostępną w naszym sklepie. Rozkoszuj się wyjątkowym smakiem i aromatem, bez nadmiernego pobudzenia. 

 Kto powinien zdecydować się na kawę bezkofeinową?

 Kawa bezkofeinowa jest polecana przede wszystkim osobom, które muszą unikać nadmiernego pobudzenia. Z powodzeniem mogą pić ją seniorzy i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Sprawdzi się również doskonale w przypadku osób cierpiących na choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia lękowe. Z kofeiny powinni zrezygnować chorzy zmagający się z problemami gastrycznymi. Nie można także zapomnieć, po co właściwie wymyślono kawę bezkofeinową. Miała ona być lekiem na bezsenność. Powinniśmy więc ją wypróbować, jeśli po standardowej „małej czarnej” mamy kłopoty z zasypianiem albo doświadczamy bólów głowy i złego samopoczucia. Kawa bezkofeinowa będzie też znakomita w porze popołudniowego i wieczornego relaksu, gdy chcemy się wyciszyć i rozkoszować smakiem ulubionego napoju…

 KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.