Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawy single origin – co je wyróżnia?

Kawy single origin zajmują szczególną pozycję na rynku. Cenione przez kawowych ekspertów, uwielbiane przez koneserów – cieszą się dużą popularnością. W czym tkwi sekret kaw single origin? Czym różnią się od kawowych mieszanek?

Co oznacza termin „single origin”?

Mianem „single origin” określa się kawy jednorodne, czyli pochodzące z jednego, ściśle zdefiniowanego miejsca. Termin ten jest jednak dosyć szeroki. Ziarna mogą być pozyskiwane z jednego kraju, regionu, gospodarstwa, a nawet zbioru i części działki (tzw. microlot). Zawsze możliwa jest jednak ich dokładna identyfikacja. W przeciwieństwie do mieszanek (blendów) kawy single origin mają charakterystyczny, dobrze rozpoznawalny smak. W palarniach zwykle klasyfikowane są na podstawie nazwy kraju (np. Arabica Kuba), regionu (np. Arabica Kongo Kivu), farmy (np. Arabica Micro-Lot Kolumbia Hacienda la Claudina).

Czym charakteryzują się kawy single origin?

Kawy single origin nie bez powodu cieszą się uznaniem koneserów. Produkty tego typu wyróżniają się wysoką jakością. Najczęściej zaliczane są do segmentu speciality. Powstają więc przy ścisłej współpracy ekspertów, którzy kontrolują ich produkcję i czuwają nad najwyższymi standardami jakości. Przy tworzeniu kaw single origin nacisk kładzie się na zachowanie ich szczególnych cech. Kawy jednorodne słyną z unikalnych walorów smakowych, ściśle związanych z miejscem, z którego pochodzą. Położenie geograficzne, specyficzny mikroklimat, okoliczna roślinność, rodzaj gleby – kształtują ich wyjątkowy profil smakowy. Dzięki temu można wyczuć w nich typowe regionalne smaki – nuty owoców, przypraw czy kwiatów.

Kawy jednorodne zwykle nie są dostępne przez cały rok – czas ich zbiorów i produkcji uzależniony jest od regionu, z jakiego są pozyskiwane. Ich ograniczona dostępność na rynku sprawia, że są produktem szczególnie poszukiwanym i wyjątkowym. Smak kaw single origin uzależniony jest od warunków klimatycznych, które mogą zmieniać się z roku na rok. Z tego względu ich degustacja zawsze jest niepowtarzalnym doświadczeniem.

Czym kawy blend różnią się od single origin?

Blendy, czyli kawowe mieszanki, pozbawione są subtelnych niuansów smakowych charakterystycznych dla kaw single origin. Na ich smak większy wpływ – niż pochodzenie ziaren – ma metoda obróbki, palenia czy parzenia. Do tworzenia mieszanek zwykle wykorzystuje się ziarna pozyskiwane z 2-4 regionów. Komponowane są one w taki sposób, by ich nuty aromatyczne wzajemnie się dopełniały. Dzięki temu ich smak jest stabilny i zrównoważony. Nie ulega też wahaniom pod wpływem zmian klimatycznych. Mieszanki różnych kaw pozwalają delektować się bogactwem smaków. Trudno jednak doszukać się w nich charakterystycznych, regionalnych nutek. Kawy blend są łatwo dostępne przez cały rok. Ze względu na złożony smak są powszechnie stosowane do przygotowania espresso. Bardzo dobrze smakują z dodatkiem mleka. Mogą być palone w dowolny sposób – w zależności od preferencji. Kawowe mieszanki to niezawodna propozycja dla miłośników klasyki, którzy cenią sobie stabilność i przewidywalność.

Kiedy warto sięgnąć po kawy single origin?

Kawy single origin to doskonały wybór dla osób, które lubią poznawać nowe smaki i wciąż poszukują nowych kawowych doznań. Z pewnością trafią idealnie w gust miłośników regionalnych aromatów. Kawy jednorodne pozwalają pogłębić swoje kawowe doświadczenia, poznać regionalne profile kaw i odkryć nowe, nietypowe oblicza „małej czarnej”.

Degustowanie naparów z ziaren z różnych zakątków świata to wspaniała okazja do poznania własnych kawowych preferencji i znalezienia idealnej kawy dla siebie. Kawy single origin pozwalają także dotrzeć do samego źródła wyśmienitej arabiki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się nie tylko, skąd pochodzi dana kawa, ale również, w jakich warunkach powstała i co ukształtowało jej wyjątkowe walory.

 Kawy single origin zwykle polecane są do jasnego lub średniego palenia, które pomaga zachować ich specyficzny aromat. Z powodzeniem można parzyć je metodami alternatywnymi (np. w chemexie). Aby móc w pełni cieszyć się ukrytymi w nich nutkami, najlepiej pić je bez żadnych dodatków.

 KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.