Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawy mleczne – rodzaje i przygotowanie

Wiele osób nie wyobraża sobie ulubionej kawy bez mleka. To właśnie ono dodaje naparowi delikatności i lekkości oraz kształtuje jego ostateczny charakter. Wielbiciele mlecznych napojów nie są jednak skazani na monotonię. Jakich kaw mlecznych z pewnością warto spróbować? W jaki sposób przygotować je samodzielnie w domowym zaciszu?

Cappuccino

Cappuccino to niekwestionowana królowa kaw mlecznych. Klasyczny włoski napój składa się z espresso i spienionego, gęstego mleka. Istotne są odpowiednie proporcje poszczególnych składników. Całkowita objętość cappuccino powinna wynosić 150 ml, z czego 25 ml musi stanowić espresso, natomiast 125 ml spienione mleko (100 ml przed spienieniem). Wzorcowe cappuccino odznacza się kremową, jedwabistą, pozbawioną pęcherzyków, pianką o grubości 1-2 cm. Napój podaje się w porcelanowych, wcześniej podgrzanych filiżankach, które izolują go przed utratą ciepła. Kawę można udekorować szczyptą czekolady lub kakao. W cappuccino mleko nie może dominować i przysłaniać intensywnego smaku naparu.

Cappuccino proporcje

 • 25 ml espresso
 • 125 ml spienione mleko (100 ml przed spienieniem)

Caffé latte

Latte to napój złożony z tych samych komponentów co cappuccino. W przeciwieństwie do niego, dominuje w nim jednak nie espresso, a mleko. Jego charakterystyczny smak powinien być na pierwszym planie. Latte przygotowuje się poprzez wlanie do kawowego naparu podgrzanego, spienionego mleka. Na pojedyncze espresso powinno przypadać ponad 200 ml mleka. Pianka na latte musi mieć grubość 1 cm. Całkowita objętość napoju to 250-300 ml. Istotny jest też sposób serwowania latte. Podaje się ją nie w tradycyjnych filiżankach, ale w wysokich szklankach.

Caffé latte proporcje

 • 25 ml espresso
 • 200 ml mleko 

Latte macchiato

Latte macchiato to w dosłownym tłumaczeniu „splamione mleko”. Nazwa napoju odnosi się do charakterystycznego sposobu jego przyrządzania. Latte macchiato, w odróżnieniu od latte, przygotowuje się poprzez wlewanie espresso do gorącego, spienionego mleka. Należy robić to powoli – tak by espresso delikatnie spływało po ściance naczynia. Napój wyróżnia się efektownym, trójwarstwowym wyglądem i delikatnym smakiem. Na dnie znajduje się mleko, środkową warstwę tworzy espresso, a górną – mleczna pianka. Espresso i mleko należy połączyć w proporcji 1:3. Objętość latte macchiato powinna wynosić 250-300 ml. Napój serwuje się w wysokich szklankach, które dobrze eksponują poszczególne warstwy.

Latte macchiato proporcje

 • 150 ml mleko 
 • 50 ml espresso

Mokka

Mokka stanowi odmianę kawy latte. Przygotowuje się ją z espresso i gorącego mleka z ciemną lub mleczną czekoladą – wymieszanych w proporcjach 1:3. Mokka, w odróżnieniu od latte czy cappuccino, jest pozbawiona mlecznej pianki. Często dekoruje się ją bitą śmietaną, cynamonem lub kakao. Aby przygotować mokkę, należy do espresso dodać czekoladę i wymieszać oba składniki. Następnie napój dopełnia się podgrzanym mlekiem. Jeśli marzy nam się stworzenie nietypowej mokki, zamiast ciemnej czekolady możemy użyć białej. Ciekawym wariantem napoju jest tzw. zebra, którą przyrządza się z czekoladowych syropów o różnym zabarwieniu. Mokkę podaje się w wysokich szklankach, o pojemności 200 ml. Kawa doskonale komponuje się z deserami.

Mokka proporcje

 • 150 ml mleko 
 • 50 ml espresso

Flat white

Flat white to napój wywodzący się z Australii lub Nowej Zelandii. Do jego przygotowania wykorzystuje się pojedyncze lub podwójne espresso, które zalewa się spienionym, pełnotłustym mlekiem o aksamitnej, jednorodnej konsystencji. Niewielka objętość pianki w napoju sprawia, że jego powierzchnia jest płaska. Flat white zawiera dwa razy więcej kawy niż mleka. Dzięki temu wyróżnia się intensywnym smakiem. Kawę podaje się w filiżankach o pojemności 150-180 ml lub w ceramicznych kubkach.

Flat white proporcje

 • 100 ml espresso
 • 50 ml mleko 

Espresso macchiato

Espresso macchiato to doskonała propozycja dla wszystkich wielbicieli wyrazistych kaw, wzbogaconych jedynie odrobiną mlecznej delikatności. Do stworzenia napoju należy wykorzystać pojedynczą porcję espresso i 2-3 łyżeczki podgrzanego mleka. W takiej wersji mleko nie zaburza wyrazistego smaku naparu, lecz jedynie łagodzi jego smak, dodając nieco słodyczy. Espresso macchiato podaje się w filiżankach o objętości 50-80 ml.

Espresso macchiato proporcje

 • 25 ml espresso
 • 2-3 łyżeczki mleka


KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.