Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawowe regiony świata: Afryka

Na wulkanicznych zboczach, wśród gęstej roślinności, w promieniach tropikalnego słońca – to właśnie w Afryce zaczęła się historia kawy. Kontynent uznawany za kolebkę aromatycznego napoju do dziś słynie z wyjątkowej arabiki. Jak wygląda produkcja kawy w Afryce? Jakie unikalne cechy odnajdziemy w filiżance z ziaren z Czarnego Lądu?

 

Specyfika produkcji kawy w Afryce

 

Zanim kawa stała się jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie, z jej szczególnych właściwości mogli korzystać jedynie mieszkańcy Etiopii. Jak głosi legenda, na trop niezwykłej rośliny miał natrafić pewien pasterz, zainteresowany nietypowym zachowaniem zwierząt. Za miejsce odkrycia kawy uznaje się prowincję Kaffa, a za pierwszych wielbicieli rośliny lud Oromo.

 

W lasach deszczowych Etiopii do dziś znaleźć można dziką odmianę arabiki. Uganda to natomiast jedyne państwo, w którym naturalnie występuje robusta. Pierwotnie ziarna afrykańskiej kawy pozyskiwane były właśnie z dzikich stanowisk. Służyły jednak nie do przyrządzania aromatycznego naparu, ale do przygotowania smakowitej przekąski. W Etiopii spożywano je po ugotowaniu z dodatkiem soli i masła. Wykorzystywano je także przed plemiennymi bitwami – jako środek wzmacniający i energetyzujący.

 

Afryka jest częścią tzw. pasa kawowego, czyli obszaru obdarzonego najlepszymi warunkami do uprawy kawowców. Dzięki rozległym terenom górskim, żyznym wulkanicznym glebom, wysokim temperaturom i idealnej harmonii między słońcem a deszczem Czarny Ląd daje początek wielu wyśmienitym kawom. Co wyróżnia produkcję kawy w Afryce? Z pewnością tradycyjne metody uprawy. W Afryce kawowce rosną przede wszystkim w przydomowych ogródkach i na niewielkich plantacjach. Na ogół towarzyszą im inne rośliny, np. bananowce, przyprawy, herbata, tytoń. Zapewniają one kawowcom ochronę przez palącym słońcem. Część afrykańskich ziaren pochodzi z tropikalnych, prawie nienaruszonych lasów kawowych. W Afryce zwykle stosuje się naturalne, organiczne metody produkcji. Plantatorzy najczęściej nie używają nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Zbiory przeprowadzane są ręcznie. Kraje Afryki Wschodniej wypracowały też specjalną metodę obróbki – Fully Washed. W jej toku kawa namaczana jest dwukrotnie (po zbiorze i po fermentacji). Pozwala to uzyskać niezwykłą czystość smaku. Afryka może poszczycić się ogromnym zróżnicowaniem genetycznym kawowców. Niektóre odmiany arabiki są unikalne dla tego kontynentu. Właśnie dlatego afrykańskie kawy smakują tak jak żadne inne...

 

Profil smakowy afrykańskich kaw

 

Za co smakosze kochają afrykańskie kawy? Przede wszystkim za ich złożony smak. Kawy z Afryki są tak barwne i różnorodne, jak kontynent, z które pochodzą. Oferują szeroką paletę smaków. W profilu afrykańskich kaw dominują soczyste nutki cytrusów i owoców leśnych oraz subtelne kwiatowe odcienie. Napary przygotowane z ziaren z Czarnego Lądu są zwykle intensywne i orzeźwiające, urzekające owocową lekkością, a nierzadko też głębokim, wykwintnym, winnym smakiem. Afrykańskie kawy charakteryzują się ponadto dosyć wysoką kwasowością, umiarkowaną słodyczą, niewielką goryczą, gładkim, zrównoważonym body i wyrazistym zapachem.

 

Najważniejsi afrykańscy producenci kawy

 

Udział Afryki w światowym rynku kawy wynosi około 12%. Do najważniejszych producentów na kontynencie należą Etiopia i Uganda. Łącznie wytwarzają one około 62% kawy w Afryce Subsaharyjskiej. Etiopia słynie przede wszystkim z wybornych arabik, tworzonych w mikroregionach. Szczególnie cenione przez koneserów są kawy pochodzące z rejonów Sidamo i Yirgacheffe. W Ugandzie uprawia się natomiast głównie robustę. Spośród afrykańskich kaw dużą popularnością cieszą się również wyraziste arabiki z Kenii. Zdobywają ona czołowe miejsca na kawowych konkursach smaku. Zainteresowanie miłośników aromatycznych naparów wzbudzają także kawy z Burundi. To malutkie państwo znane jest z arabiki fully washed – wyróżniającej się egzotycznym, delikatnym smakiem.

 

Jakie perspektywy czekają afrykańskich producentów? Mimo problemów związanych ze zmianami klimatu przyszłość rysuje się raczej w jasnych barwach. Prognozuje się, że znaczenie kawy w gospodarce Afryki będzie wzrastać – i to nie tylko w celach eksportowych. Na kontynencie rozwija się kultura kawiarniana i rośnie konsumpcja kawy. Wysiłek producentów wkładany w rozwój działalności i poszukiwanie nowych rynków z pewnością zaowocuje rozszerzeniem kawowej oferty. Warto więc korzystać z bogactwa afrykańskich kaw.

 

 KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.