Facebook pixel
Infolinia: (22) 111 50 10
Darmowa wysyłka od 100 zł

Kawa Microlot

Degustacja arabik z różnych zakątków świata to dopiero początek każdej kawowej przygody. Niejedna plantacja kryje bowiem własne tajemnice. Aby je odkryć, najlepiej sięgnąć po kawy microlot. Jakie są ich szczególne cechy? Dlaczego mogą dostarczyć koneserom wielu nowych smakowych wrażeń?

Czym są kawy microlot?

Najlepsze z najlepszych, wyjątkowe, obdarzone unikalnym smakiem i aromatem – tak w skrócie można określi microloty. Kawy zaliczane do tej kategorii zostały wyodrębnione właśnie ze względu na swoje nieprzeciętne walory. Mianem microlotu określa się starannie wyselekcjonowaną, niewielką partię zbioru, pochodzącą z określonej plantacji. Tym, co ją wyróżnia, jest oczywiście najwyższa jakość. Microloty osiągają doskonałe noty (>85 pkt) podczas testów cuppingu, a ich smak jest doceniany przez wszystkich znawców i miłośników aromatycznych napojów.

Spotkanie z microlotem to niepowtarzalna chwila w życiu każdego kawosza. Ich smakiem mogą cieszyć się bowiem tylko nieliczni. Microloty dostępne są jedynie w ograniczonych ilościach. Ich produkcja na poszczególnych plantacjach wynosi od 5 do 100 worków rocznie. Zwykle gospodarstwa oferują około 40 worków tak wyśmienitej kawy. Na ilość kawy niebagatelny wpływ mają jednak zmieniające się warunki klimatyczne, które kształtują unikalne cechy napoju. Microloty na rynku pojawiają się tylko sezonowo, dlatego zawsze stanowią swoisty kawowy okaz.

Jak powstają kawy microlot?

Kawy microlot są wspólnym dziełem natury i plantatorów. Z pewnością nie byłoby ich bez specjalnych warunków środowiskowych, jakimi obdarzone są tylko niektóre obszary na plantacjach. Kluczem do stworzenia microlotów jest właśnie znalezienie w gospodarstwie tych szczególnych miejsc, gdzie kawowce rodzą najlepsze owoce. Co może leżeć u podstaw wybornej kawy? Żyzna gleba, otoczenie innych roślin, odpowiednie zacienienie. Wszystkie te czynniki kształtują niespotykany profil microlotów. Wspaniałe owoce mogą rozwijać się jednak tylko z udziałem plantatorów. To oni otaczają kawowce swoją opieką i dbają o to, by nigdy niczego im nie zabrakło. Wybrane kawowce od początku są zatem traktowane w sposób indywidualny. Wymaga to nierzadko znacznych nakładów pracy i dużego zaangażowania. Starannie zaplanowany musi być też cały proces uprawy, zbiorów oraz obróbki kawy. Plantatorzy muszą być także przygotowani na niespodziewane okoliczności pogodowe, mogące zniweczyć ich wysiłki. Często niezbędne jest podejmowanie szybkich działań, które pomogą zachować wyjątkowość zbiorów, mimo niekorzystnych warunków. Dodatkowo sytuacja na plantacjach zmienia się z roku na rok, dlatego trzeba wciąż szukać nowych obszarów, które w przyszłości stworzą microloty.

Owoce przeznaczone do produkcji mikrolotów są oddzielane od pozostałych już na etapie zbiorów. W sposób odrębny następuje również ich przetwarzanie. Podczas obróbki mikrolotów niejednokrotnie stosuje się dłuższe okresy fermentacji i suszenia. Przetwarzanie odbywa się ponadto w ściśle kontrolowanych warunkach. Na wagę złota jest więc w tym przypadku doświadczenie plantatorów, którzy wiedzą, jakie praktyki ukształtują wyjątkową kawę.

Microloty to jednak przede wszystkim kawy z własną historią, które pozwalają na chwilę przenieść się w nawet najbardziej odległe i niedostępne rejony świata. Kawy te odkrywają przed ich smakoszami wszystkie swoje tajemnice. Wiemy, z jakiego szczepu pochodzą, na jakiej wysokości i w jakich warunkach powstawały. Microloty w sposób doskonały reprezentują swoje plantacje. Odzwierciedlają zarówno charakterystyczny mikroklimat rejonu, jak i specyficzne działania podjęte przez rolników w toku produkcji. Dzięki nim plantatorzy mogą podzielić się ze światem tym, co najlepsze, dodając w ten sposób własny, niezwykły element do kawowego bogactwa smaków.

Degustacja microlotu może być wspaniałym zwieńczeniem podróży po kawowej mapie świata, a także jej nowym początkiem. By w pełni cieszyć się smakiem i aromatem wykwintnych kaw, warto spróbować ich w najczystszej postaci, bez żadnych dodatków. Niewykluczone, że dzięki temu poczujemy nieznane dotąd akcenty smakowe, które wniosą zupełnie inną jakość do naszych kawowych doświadczeń.

 KawaiHerbata.com Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024r.