menu
Kontakt
email: arkom@kawaiherbata.com
tel. (22) 371 46 37
tel. 502 858 007
Promocje

Melisa

Wybierz opakowanie:


Ilość:

4.99 zł 100g

Melisa

Już w średniowieczu wiedziano, że kubek herbaty z melisy to idealny sposób na skołatane nerwy i bezsenność. Melisa pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej gdzie rośnie najczęściej w wilgotniejszych i zacienionych miejscach. Obecnie jest powszechnie uprawiana w południowej i środkowej Europie. W Polsce znana i uprawiana już od dawna. Charakteryzuje się silnym, przyjemnym zapachem cytrynowym i lekko gorzkawym, korzennym smakiem pochodzącym z olejku eterycznego.
Napar z tej rośliny używany jest do zmniejszenia niepokoju i ułatwienia zasypiania. Badania prowadzone na Uniwersytecie Newcastle w Wielkiej Brytanii wykazały, że ochotnicy, którym podano dawkę 600 mg wyciągu z melisy, byli bardziej spokojni i zrównoważeni niż ci, którzy przyjęli placebo. Melisa działa uspokajająco w niektórych postaciach astmy, nerwicach, poprawia apetyt i trawienie. Jest też środkiem pobudzającym fizycznie i umysłowo. Znana jest poza tym ze swoich właściwości wzmacniających pamięć. Stosuje się ją w depresjach i bezsenności. Angielski uczony Thomas Cogan zalecał uczniom melisę jako codzienny napój. Twierdził, że napar z tego ziela „rozjaśnia w głowie, zwiększa zrozumienie i wyostrza pamięć”. Nie można jednak przesadzać, bo przyjmowanie jej w nadmiarze, może prowadzić do odczuwania zwiększonego niepokoju. Dlatego spożywanie melisy warto rozpocząć od mniejszej dawki i dopiero potem ewentualnie ją zwiększać.  Melisę szczególnie melisę poleca się osobom w podeszłym wieku.

Skład: Ziele melisy zawiera olejki eteryczne(geraniol,linalol,cyrtonelol),garbniki,sole mineralne,kwasy organiczne(kawowy,ursolowy,chlorogenowy,oleanolowy),gorczyce,żywice,śluzy,cukry,witaminę C i karoten.

DOBRA RADA 1 łyżkę liści zalać szklanką letniej wody,wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu.


 
Logowanie »
Rejestracja »
Rejestracja »
Brak produktów w koszyku