menu
Kontakt
email: arkom@kawaiherbata.com
tel. (22) 371 46 37
tel. 502 858 007

Arabica Dominicana Barahona A

Rodzaj mielenia:


Wybierz opakowanie:


Ilość:

12.00 zł 100g

Arabica Dominicana Barahona A

  Kawa z regionu Barahona uważana jest za najlepszą kawę z Dominikany. Barahona to południowo-zachodnia prowincja Republiki Dominikany położonej na Morzu Karaibskim. Obszar ten charakteryzuje się cechami podobnymi do Jamajki Blue Mountain. Ma podobne warunki klimatyczne, usytuowanie wyspiarskie i zbliżoną szerokość geograficzną. Umiarkowane temperatury wahające się od 15,8º do 27º C powodują wydłużenie dojrzewania owoców kawowca, które uprawiane są zwykle w cieniu drzew Inga, cedru, awokado i palmy. Dzięki temu ziarna kawy osiągają większą koncentrację naturalnych cukrów i szczególny profil smakowy.

   Kawa dotarła na Dominikanę dzięki Gabrielowi de Clieu, który około 1720 roku przywiózł je na Karaiby. Wkrótce uprawy kawowca rozprzestrzeniły się na karaibskich wyspach, w tym w Republice Dominikańskiej (od 1734 r.). W 1800 roku kawa stanowiła już 30 % wymiany handlowej tego kraju. Obecnie produkuje się tu 500 000 worków kawy rocznie i jest drugim najważniejszym produktem rolnym na eksport (po kakao).

   Uprawy kawy Doinikana Barahona A nadzorowane są przez specjalną Radę Regulacyjną, która dba o zachowanie odpowiedniej jakości tej kawy i najlepszego profilu smakowego. Producenci spełniać muszą specjalne przepisy regulujące cały proces zbioru i przetwarzania. Rośliny nie są nawożone, nie stosuje się też żadnych herbicydów. Występują tu głównie dosyć małe gospodarstwa (64% ma mniej niż 5ha), a wiele z nich to farmy organiczne (choć niekoniecznie oficjalnie certyfikowane). Kawa na Dominikanie zbierana jest zwykle ręcznie. Zrywa się tylko dojrzałe owoce, potem sortuje, myje ręcznie w zbiornikach wody deszczowej, a następnie suszy na słońcu oraz przesiewa i ponownie sortuje przed pakowaniem.

   Kawa Dominikana Barahona A oceniana jest jako delikatna, o unikalnym kwiatowo-owocowym aromacie, pełnym body i czystym profilu smakowym. Porównywana jest w smaku i jakości do Jamajki Blue Mountain, ponieważ łączy w sobie idealne połączenie kwasowości i aromatu. Warto spróbować tej kawy z mlekiem (cafe con leche), z dużą ilością gotowanego mleka (medio pollo), a zwłaszcza American Coffee (ekspresowa).
   Dominikańska kawa Barahona A jest egzotycznym specjałem w naszej ofercie. Przywołuje radosne wspomnienia z pełnych wigoru spacerów w gorącym, karaibskim słońcu.

Kraj pochodzenia: Dominikana
Region: Barahona
Odmiana kawy: arabica Typica
Wysokość plantacji: 700-1200 m n.p.m.
Rodzaj zbiorów: ręczny
Proces obróbki ziarna: mokry, naturalny
Termin zbiorów: październik-czerwiec

 
Logowanie »
Rejestracja »
Rejestracja »
Brak produktów w koszyku